Защо безработицата в САЩ е толкова ниска?
Финансовите пазари са неспокойни напоследък, но икономиката на Съединените щати продължава да създава нови работни места с рекордни темпове. Само през ноември са отворени 155 000 нови работни позиции, а безработицата е 3.7% и се намира на най-ниските си нива за последните 50 години.
Последният път, когато се наблюдаваха подобни стойности, страната изпращаше хора на Луната, припомня The Economist. На какво обаче се дължат тези впечатляващи показатели?
Официалният измерител на безработицата представлява съотношение между броя на хората без работа и общата работна сила, в която се включват всички, които са заети или търсят работно място. Нивото на безработицата се влияе от много фактори. В Съединените щати в годините след финансовата криза то нарасна до 10%, тъй като много от компаниите съкращаваха служители в опит да свият своите разходи.
В началото на икономическото възстановяване безработицата започна да се понижава, въпреки че фирмите все още не наемаха кой знае колко служители. Спадът тогава беше продиктуван от факта, че много американци бяха обезкуражени от липсата на икономическа перспектива и бяха спрели активно да си търсят работа, а това ги изключи от официалната статистика на общата работна сила.
В момента безработицата е на рекордно ниски нива, защото компаниите действително търсят нови хора и пазарът на труда е изключително активен. Но в същото време все още има хора, които при други обстоятелства биха били отчетени като безработни, но в момента не присъстват в статистическата извадка, защото просто не търсят работа.
Като цяло обаче ръстът на заетостта се дължи най-вече на устойчивото възстановяване на американската икономика, която бележи непрекъснат растеж от юни 2009 година насам. Ако тази тенденция се запази, през 2019 година страната ще отбележи най-дългия позитивен икономически цикъл в своята история. През последното десетилетие американската икономика ежегодно създаваше между 2 и 3 милиона нови работни места.
Ускоряването на глобалния икономически растеж и данъчните облекчения, въведени от администрацията на Доналд Тръмп, също допринесоха за активизирането на трудовия пазар през последната година, но като цяло най-голяма заслуга за рекордно ниската безработица в САЩ има Федералният резерв, пише още The Economist.
Според повечето икономисти, всяка държава има т. нар. "естествено равнище" на безработицата, което зависи от динамиката и гъвкавостта на трудовия пазар. Когато тя се понижи под това ниво, инфлацията започва да се покачва. Къде точно се намира това "естествено равнище" обаче е трудно да се каже.
Преди пет години експертите на Федералния резерв смятаха, че за САЩ то е някъде около 5%. Когато безработицата достигна това ниво и се понижи под него, централните банкери започнаха постепенно да увеличават основния лихвен процент и да намаляват монетарните стимули, но с много плавни темпове.
Фактът, че в момента безработицата е под 4%, а инфлацията все още е сравнително ниска показва, че шефовете на Фед са били прави в решението си да не бързат със затягането на монетарната политика и да не поставят "бариери" пред икономическия растеж.
Но дали тази линия ще бъде продължена и за в бъдеще не е сигурно. Ако наемането на нови хора от страна на американските компании продължи с настоящите рекордни темпове, нивото на безработица ще падне до безпрецедентно ниски нива, които никога досега не са отчитани в мирно време.
А това вероятно ще принуди Федералния резерв да предприеме мерки за забавяне на икономическия растеж, за да бъдат овладяни инфлационните процеси.
Историята показва, че централните банкери рядко успяват да постигнат "охлаждане" на икономиката, без да предизвикат рецесия и нарастване на безработицата. Ако САЩ имат късмет, може би ще се порадват на настоящите й равнища от около 3.7% още известно време, но тя едва ли ще се понижи още.
Причината е, че или ще бъде заменена от инфлацията, или Фед ще се намеси решително и ще прекрати "партито" много преди това да се случи, се казва в анализа на The Economist.