Microsoft ще строи домове, за да се бори с жилищната криза в САЩ

Силициевата долина в САЩ се е превърнала в синоним на прогреса. Прогресът обаче има своята цена.
Поради високите заплати, давани в технологичните компании, разликата в стандарта на живот между региона на Сан Франциско и по-голямата част от САЩ започва да се увеличава все повече.
Нещо повече – хората, които не са заети в някоя от компаниите от Силициевата долина, започват да издъхват под натиска на високите разходи за живот. Освен това, самите служители в технологичните фирми, при все високите си номинални възнаграждения, нямат чак такава покупателна способност, отново поради високите разходи за живот.
Така, съвсем естествено, достъпът до жилища в региона се превръща в истински кошмар, тъй като цените са космически.
Ситуацията е сходна в Сиатъл, където се намират централите на някои големи технологични компании, като например Amazon.
На фона на всичко това, Microsoft решава да вземе нещата в свои ръце. Компанията обяви, че ще инвестира 500 млн. долара в инициатива, целяща по-висока достъпност на жилищата в региона на Сиатъл.
Това е поредната голяма технологична компания, която се заема с проблем, свързан с недостъпността на имотите.
Софтуерният гигант, който има централа в Редмънд, намиращ се в региона на Сиатъл, ще си партнира с неправителствени организации относно „кризата с достъпността на жилищата”. Парите ще послужат за изграждането на нови жилища и запазването на съществуващи такива, предава CNN.
Microsoft се фокусира върху региона в близост до мястото, където разширява централата си, добавяйки 8 хил. нови служители.
Средният доход в региона не успява да се движи заедно с темпа на поскъпване на жилищата, което прави „невъзможно за работниците с нисък и среден доход да си позволят да живеят в близост” до работното си място, казват президентът на Microsoft Брад Смит и главният финансов директор Еми Хууд в публикация в блога на компанията.
Други технологични компании се борят със сходни проблеми. Приблизително 7 хил. души са бездомни в Сан Франциско, който също се намира в жилищна криза.
Една от главните причини е напливът на високоплатени технологични специалисти.
В резултат на това, през ноември миналата година местните власти предприеха най-високото увеличение на данъците в историята на града, удвоявайки бюджета, предвиден за намаляване на броя на бездомните.
В Сиатъл също започнаха да се обръщат към данъчни промени, за да решат проблема с бездомните хора. През миналия месец май властите предложиха закон, който разрешава облагането с данък на големите бизнеси в града с цел справянето с недостъпността на жилищата.
В крайна сметка, финалният пакет приети мерки съдържа половината от първоначалните предложения, след като бе оспорен от Amazon, чиято централа е в града.
Планът на Microsoft предвижда 25 млн. долара от общата сума от 500 млн. долара да отидат конкретно за проблема с бездомните хора.
Плановете предвиждат голяма част от сумата да бъде похарчена в идните три години.
„Ще отнеме години отдадена работа, за да може регионът да остави този проблем зад гърба си”, казват Смит и Хууд.
„Всички трябва да се учим и работим заедно, за да се уверим, че всеки в нашата общност има не само покрив над главата, но и място, което може да нарече свой дом”, добавят ръководителите на Microsoft.