Защо червилото вече не е икономическият индикатор, който беше?
Червилото, което някога беше считано за барометър за потребителското търсене, изглежда губи статута си на икономически индикатор вследствие на промените на пазара на козметични продукти, смятат някои анализатори.
"Индексът на червилото" е термин, създаден от бившия председател на Estee Lauder Леонард Лаудер, след като спукването на дотком балона в началото на новото хилядолетие разтърси щатската икономика.
Лаудер забелязва, че жените заменят по-скъпите си луксозни придобивки с по-практични, като червилото.
Оттогава продажбите на червило се свързват с потребителското доверие. Нарастващи продажби на продукта предполагат, че потребителите стават по-внимателни по отношение на разходите си с оглед на забавящата се икономика.
Всъщност, главният изпълнителен директор на френския козметичен гигант L'Oreal Жан-Пол Агон спомена "ефекта на червилото" миналата седмица във връзка с голямото търсене в Китай.
"Това е известният ‚ефект на червилото‘ — понякога, когато хората харчат по-малко за скъпи неща, като коли, или когато не купуват жилища, разполагат с повече средства за козметични продукти," заяви Агон пред CNBC. "Това е положително развитие за нас," добави той.
Стойността на пазара на червило се очаква да достигне 17 млрд. долара до 2023 г., според маркетинговата компания TechSci Research. Надеждността на индекса на червилото обаче напоследък се поставя под въпрос заради променящата се динамика на пазара.
Според базираната в Лондон компания Euromonitor, продажбите на продуктите за устни (които включват червило, гланц за устни и молив за устни) се очаква да скочат с 18% до 2022 г., въпреки че световният икономически растеж се очаква да отслабне.
По време на голямата рецесия продажбите на продуктите за устни, всъщност, падат с близо 3%, според Mintel.
Експерти твърдят, че очакваният ръст на търсенето, в комбинация със спада в търсенето в периода 2007-2009 г., подкопават оригиналната теза на Лаудер.
В същото време нарастващата популярност на други козметични продукти намалява важността на продажбите на червилото като икономически индикатор. Пазарът на козметични продукти, всъщност, отчита ръст по време на голямата депресия и се очаква да нарасне с 3% до 2020 г., според анализатори на Mintel.
Последната рецесия "всъщност спомогна за ръст в категорията на грижите за ноктите, тъй като жените затегнаха разходите и прибегнаха до повече опции у дома, вместо да посещават салони за маникюр" казва Алисон Гейтър, анализатор в Mintel.
Всъщност продажбите на продукти за нокти скачат с близо 12% в този период, добавя тя.
Продуктите за нокти и устни са само част от по-общия козметичен пазар, който включва множество козметични продукти и комплекти.
Това предполага, че отделянето на продажбите на червило като ветропоказател за потребителските нагласи губи голяма част от практичността си. Ръстът на продажбите на козметични продукти се очаква да бъде скромен в краткосрочен план, но ключови категории, като продуктите за грижа за кожата и тялото и цветната козметика, "са в безопасен балон," смята Гейтър.
Според анализа на Mintel, иновациите на пазара поддържат продажбите на козметични продукти, дори и когато ръстът на икономиката се забавя.
Портребителите "могат да опитат продукт с по-ниска цена, а когато разполагат с повече разполагаеми доходи, да преминат към по-скъп," казва Гейтър, добавяйки, че "като цяло клиентите на категорията винаги остават лоялни", което е повече от достатъчно, за да компенсира спад в продажбите на червило.