Няма връзка между аутизма и комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола (МРП), според ново проучване, което оспорва настроенията на някои родители срещу ваксинацията на децата им.

Проучването в Дания е един от най-големите изследователски проекти по въпроса. То идва на фона на зачестилите случаи на морбили, за които много от здравните ръководители обвиняват така нареченото движение срещу ваксинацията.

"Проучването подкрепя силно тезата, че ваксината МРП не увеличава риска от аутизъм, не предизвиква аутизъм при податливи деца и не се свърза с натрупването на случаи на аутизъм след ваксинация," според авторите на проучването публикувано в „Аналите на вътрешната медицина“.

Авторите са проучили над 650 000 деца, родени в Дания в периода 1999 - 2010 г. и са използвали регистрите на датското население, за да съберат информация относно ваксинации, диагнози на аутизъм и други рискови фактори, като това дали детето има брат или сестра, диагностицирани с аутизъм.

Децата, които са били ваксинирани, не са били по-податливи на аутизъм и не са се разболявали с по-голяма честота в сравнение с неваксинираните. Сред тези, които са били обект на проучването, 6 517 деца са били диагностицирани с аутизъм през следващото десетилетие.

"Колебанието относно ваксинациите се засилва," казва авторът на проучването доктор Андерс Хвийд. "Днес, ние виждаме резултатите под формата на все повече случаи на морбили в Европа и САЩ."

Според авторите на проучването ваксините не увеличават риска от развиването на аутизъм сред децата, което вече имат брат или сестра диагностицирани с аутизъм.

Резултатите идват на фона на призивите на ръководители от сферата на здравеопазването и законодатели към родителите да ваксинират децата си.

Центърът за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ отчита 159 случая на морбили в Калифорния, Колорадо, Кънектикът, Джорджия, Илинойс, Кентъки, Ню Йорк, Орегон, Тексас и Вашингтон.

Законодателите се опитват да направят промени в законите за освобождаване от ваксинация с цел борба срещу епидемията.

Социалните медии също правят промени. YouTube спря някои видеа срещу ваксините от показващите се реклами, Pinterest блокира търсенията свързани с ваксинации, а Amazon Prime video изтегли документалните филми против ваксинацията от каталога си.