Във Флорида уловиха питон, дълъг над 5 метра
Бирманският питон е една от най-големите змии в света. Дори и за питонските стандарти обаче, откритото наскоро влечуго в щата Флорида е огромно.
Учени са уловили женски питон в националния парк Евърглейдс, който е с дължина от над 520 см и тегло от 63 кг, а в него е имало 73 яйца.
Змията е най-големият питон, улавян някога в националния резерват Биг Сайпръс - блато с площ от 729 000 акра, което се намира западно от Маями, се казва в изявление на Facebook страницата на резервата.
Снимката към поста Facebook казва всичко.
На нея екип от четирима учени, които стоят на известно разстояние един от друг, държат гигантското влечуго.
В Евърглейдс са намирани питони с най-различна големина, но повечето от тях са били дълги между 180 и 300 см. Най-големият е бил с дължина близо 550 см и е тежал над 45 кг.
Въпреки това, последната находка е впечатляваща. Рейнджърите в Биг Сайпръс я отдават на задълбочените изследвания и на нова технология за проследяване.
"Екипът използва мъжки питони с радио предаватели, като така стига до женски в размножителния период", се казва в изявлението. "Екипът не само отстранява змиите, но и събира данни за изследвания, разработва инструменти за премахането на влечугите и научава как питоните използват резервата."
Бирманският питон традиционно се среща в Югоизточна Азия, но в последните години огромните змии са се превърнали в напаст във Флорида. Паркът Евърглейдс е с огромна площ и тропически климат, който е идеален за питоните, пише CNN.
По някои оценки в огромните блата около Маями живеят около 100 000 питона. Змиите представляват значителна заплаха за дивата природа в района.
За да контролира популацията им, щатът Флорида дори организира състезания, насърчавайки ловци да премахат колкото се може повече от тях от блатата.
Питоните започват да се появяват в Евърглейдс през 80-те години, като най-вероятно първите са били изоставени от собствениците си, след като вече били станали прекалено големи за отглеждане като домашни любимци.
Някои питони може също така да са избягали от терариум, унищожен по време на урагана Андрю през 1992 г.