Живко Тодоров: Не очаквам сътресения на имотния пазар
Технологиите определено са добра инвестиция, но все още не са чак толкова популярни у нас. Това заяви главният финансов директор на Първа инвестиционна банка Живко Тодоров на финансовия форум "Шумът на парите". Той беше един от участниците в панела, посветен на бъдещето на банковата индустрия.
"Не трябва да забравяме готовността на нашите клиенти да използват тези продукти. Дигитализацията се случва само в големите градове. В провинцията хората обичат да отидат до клона, да си поговорят с банковите служители. Но като цяло инвестициите си заслужават, това е бъдещето.
В повечето големи банки човек вече може да кандидатства за кредит и да подпише договор, без да отиде до физическия клон. Въпросът е да образоваме клиентите, за да може все по-голяма част от тях да се възползват от този технологичен напредък", коментира Тодоров.
"Хората винаги трябва да мислят за това, че лихвите няма да са вечно ниски. Това с особена сила важи за ипотечните кредити, тъй като те са с по-дълъг срок. Когато теглиш кредит, трябва да си наясно, че лихвата след една или две години няма да е същата", смята Тодоров.
По думите му лихвите вече са стигнали дъното и ще се задържат около него известно време.
"Миналата година аз направих една прогноза, че лихвите едва ли ще продължат да се понижават, но те паднаха още. Наскоро прогнозирах, че към края на годината можем да видим ръст на лихвите по депозитите, но Европейската централна банка отложи това събитие с една-две години напред", каза още Тодоров.
В същото време, според него, няма индикации за предстоящи сътресения на имотния пазар.
"Банките нямат толкова много сделки с ипотечни кредити. През 2018 г. те не са много повече от предходната 2017 г. Има някакво равновесие, постигнато и като цена, и като предлагане, и като търсене", заяви Тодоров.
Според него консолидацията в банковия сектор ще продължи и през следващите няколко години.
"През януари бях с наши американски партньори, които не знаят много за България. Те казаха, че ако се вземе предвид броя на банките, у нас би трябвало да живеят поне 25 милиона души", коментира Живко Тодоров.