Мускетарите на Путин - новият руски политически елит
Политиците често развиват специални взаимоотношения с хората, които са призвани да ги защитават.
Руският президент Владимир Путин обаче демонстрира повече от приятелство с членовете на Федералната служба за охрана, пише The Economist.
От 2016 г. насам четирима офицери от ФСО, служили като персонални охранители на държавния глава, бяха назначени за регионални губернатори, прескачайки от "сенките" в политическия живот. Друг техен колега пък оглави създанената наскоро Национална гвардия.
Според политическите експерти, цитирани от The Economist, назначаването на кадри от службите е процес, който отразява промяната в приоритетите на Кремъл. По този начин Путин се опитва да запази устойчивостта на системата, която е изградил.
В момента той кара последния си мандат като държавен глава, който му разрешава конституцията.
Целта на Владимир Путин е да управлява "смяната на поколенията" във властта, привличайки млади и лоялни кадри. В Русия се провеждат и национални лидерски конкурси, които са създадени, за да "филтрират" талантливите мениджъри.
Политическата система в страната не разполага с механизъм за кариерно израстване - роля, която в миналото са играли Комунистическата партия и нейното младежко подразделение Комсомола.
Една част от новата политическа генерация в Русия e групата на т. нар. "технократи" - образовани млади хора с експертен потенциал, които често биват поставяни начело на различни агенции и министерства. Но хората, на които Путин вярва най-много, са тези, които познава най-добре.
А след повече от две десетилетия във властта, той се чувства най-близък именно с хората, с които прекарва по-голямата част от деня си - бодигардовете.
В сенчестия свят на силовите служби Федералната служба за охрана заема привилегирована позиция. Въпреки че не разполага с огромния административен апарат на Федералната служба за сигурност и техническия ресурс на външното разузнаване, ФСО притежава друг много ценен актив - "доступ к телу", което в буквален превод означава физическа близост до властта.
През 2013 г. Алексей Дюмин постъпва на работа като служител в министерството на отбраната, където отговаря за работата на специалните служби и, според източници, близки до Кремъл, ръководи лично анексирането на Кримския полуостров през 2014 г.
През 2016 г. той е назначен за управител на Тулската област, която е един от центровете на руската оръжейна промишленост.
Дюмин е сред хората, които са сред най-близкото обкръжение на Владимир Путин. Преди години той разказваше за случай, в който е стрелял по мечка, имала неблагоразумието да се доближи до планинската хижа, в която бил отседнал руският президент.
Дюмин се сближава с президента, когато става част от вечерната "хокейна лига", в която участват някои от най-близките му съратници. Тя е нещо като неформален клуб, който играе ролята на мощен трамплин към властта.
Защо Путин иска да контролира интернет? Законопроектът за
Някои политически анализатори определят ФСО като "преторианска гвардия", но самите охранители предпочитат да се наричат "мускетари". Задачите им далеч не се изчерпват с физическата охрана на президента по време на публичните му изяви.
Те се занимават с широк кръг от дейности - проучване на общественото мнение, политически анализ, управление на държавните активи, защита на комуникационните връзки и т.н.
Службата изготвя периодични доклади за състоянието на специалните части и отговоря за работата на държавните кризисни центрове. Миналата година тя беше натоварена лично от Путин и с разработката на информационна отбранителна стратегия и "управление на последствията от евентуална кибератака срещу руските информационни мрежи".
Охранителните служби отдавна са ключов елемент от руската политическа архитектура, припомня The Economist. Прототипът на ФСо е създаден още през 1881 г. по времето на цар Александър III. Той създава специално подразделение за защита на династията след атентата срещу неговия баща - Александър II.
По-късно, в епохата на Сталин, личният му бодигард Николай Власик взима решения от най-различно естество - от държавната политика до отглеждането и образованието на децата на вожда. Впоследствие охранителната служба става част от структурите на Комитета за държавна сигурност (КГБ).
След разпада на Съветския съюз личният охранител на президента Борис Елцин и негов близък приятел "по чашка" Александър Коржаков създава изцяло нова служба от останките на т. нар. "девето управление". Самият Коржаков се превръща в една от най-влиятелните личности в Москва.
Когато Путин застава начело на Руската федерация, назначава начело на Федералната служба за охрана своя близък сътрудник Евгени Муров. По негово време ФСО започва да се занимава с наблюдение на най-високия политически елит.
Муров оглавява службата чак до 2016 г., като по негово време много от нейните членове се сдобиват с атрактивни държавни постове или получават апетитни имоти на безценица.
Дали "мускетарите" на Путин ще успеят да се приспособят към новите си обществени роли, все още не е ясно. Някои от тях демонстрират завидни политически умения, докато други очевидно не се чувстват в естествената си среда.
Един от бившите телохранители на президента се превърна в интернет сензация, след като предизвика на дуел опозиционния лидер Алексей Навални.
Друг беше уволнен от поста на управител на Калининград след само два месеца служба, след което беше назначен за министър на извънредните ситуации. По-рано този месец друг бивш офицер на ФСО подаде оставка като управител на Астраканската област след само десет месеца на поста.
Офицерите от охранителната служба обаче имат нещо общо помежду си, което, според експертите, ще продължи да им гарантира привилегирована позиция във властта - каквато и заповед да получат от своя началник, те ще я изпълнят.
Както казва самият Алексей Дюмин, "досега не е имало случай, в който президентът да ми даде задача и аз да кажа "не"".