Отровна риба ни дебне по морето, парализира нервната система
Отровната риба морски дракон дебне по плитчините на родното Черноморие. Поне по дузина курортисти попадат в токсикологията във Варна, съобщиха от там.
Рибата дебне туристите от дъното на морето, зарита в пясъка. От там се подават само очите й, с които следи набелязаната жертва. Някои сами попадат в капана й, тъй като се опитват да я уловят с голи ръце, защото по външен вид много напомня попчетата.
Морският дракон е най-отровната риба по нашето Черноморие. Шипът й, с който убожда, съдържа токсин, от който най-слабата реакция е повишаване на температурата и оток. В повечето случаи обаче той отича и губи чувствителност.
Ако човек е алергичен, токсичното вещество на дракона парализира периферната нервна система, поясниха токсиколози и допълниха, че раните от него зарастват много бавно. „Морският дракон е най-опасната от трите отровни риби в Черно море, които при убождане може да причинят подобни алергични реакции“, потвърдиха и от Института по океанология във Варна.
От там не са извършвали изследвания върху популацията на морския дракон и не могат да кажат дали това лято ще има по-голямо присъствие. Този вид е топлолюбива дънна риба и при затопляне на водата излиза в плитчините. Невъзможно е човек да се предпази от нея, тъй като стои зарита в пясъка, като се подават само очите й. Опасна е, когато се настъпи неволно и се улучи шипът. При улов в мрежа или на въдица най-честите й жертви са неопитните рибари.
Къпещите се могат случайно да настъпят морския дракон, заровен в пясъка, а водолазите – да го хванат по време на подводно плуване, както и неопитните рибари. Все пак рибарите са категорични, че рядко се стига до смъртен изход, но във всички случаи рани, причинени от морски дракон, зарастват много бавно.
Опасно по Черноморието ни е и „морското куче“, което е вид акула. То също жили с отровни шипове. Ако акулата нападне, нейните остри израстъци могат да пробият водолазен костюм, казват препатили. Рибарите също рискуват да получат наранявания, когато я хващат в мрежите си заедно с други риби.
В резултат на убождане в организма на пострадалия може да започнат възпалителни процеси, отоци и повишаване на температурата. Контактът с медузите аурелия и корнерот също е опасен поради жилещите клетки в техните пипала. При ужилване се получават рани като от изгаряния и това е особено опасно за очите.
Друг опасен обитател на Черно море е скатът, наричан още морска котка. Според стари морски вълци той не напада първи, но ако бъде раздразнен, например при опит да бъде хванат за опашката, ще нанесе с костния си шип удар, който може да бъде крайно болезнен. Известни са случаи, в които морската котка е пробивала ботуши на рибари, които са имали глупостта да я притесняват.
Морският скорпион (морски таралеж) също има отровни шипове и бодилчета. Ако човек се надене на тях, получава язви, които не зарастват дълго време.
Зарази тръгнаха от кърлежи и комари, съобщиха междувременно от Националния център по заразни и паразитни болести. Само през последната седмица са регистрирани 13 случая на лаймска борелиоза, известна повече като лаймска болест. С нея хората се инфектират след ухапване от членестоногото, когато хоботът му остане в човешкото тяло.
От началото на годината в страната има общо 103 случая, които са потвърдени лабораторно. За същия период през изминалата година са регистрирани 153 случая. Ако се диагностицира навреме, лаймската болест е напълно лечима. Когато обаче откриването й закъснее, тя може да порази редица органи и системи в човешкото тяло.
Най-тежко тя засяга кожата, ставите и дори сърцето. Нарастват случаите и на инфектирани с марсилска треска от заразени комари. За последната седмица в страната са регистрирани 9 такива случая, а през предишната са били с 3 по-малко. За тази година към момента са съобщени и потвърдени лабораторно 44 случая.
Един случай на туларемия след консумация на заразено животно, ухапано от плъх, са регистрирали инфекционистите също през миналата седмица. Към момента той не е потвърден, очаква се да излязат резултатите от серологичните проби. От началото на годината към момента е имало общо 2 такива случая, които обаче са потвърдени.