Големите градове в Съединените щати са загубили десетки хиляди от най-младите си жители през последната година, пише The Wall Street Journal.

Над 27 000 души от възрастовата група между 25 и 39 години (в която влизат "милениалите" и представителите на т. нар. "поколение Z") са напуснали централните части на градовете с население от над половин милион души в САЩ през 2018 г.

Това е четвъртата поредна година, в която се наблюдава отлив на млади хора от урбанизираните центрове.

Ню Йорк, Чикаго, Хюстън, Сан Франциско, Лас Вегас, Вашигтон и Портланд са сред градовете, в които "бягството към предградията" се случва с най-силни темпове.

Спадът през 2018 г. обаче е по-слаб от този в предходната 2017 г., когато над 50 000 младежи са напуснали градовете. Но въпреки това тенденцията остава в сила и е противоположна на тази, която се наблюдаваше в началото на десетилетието, след годините на финансовата криза.

Тогава младите хола търсеха професионална реализация именно в големите градове и спомогнаха за тяхното бързо възстановяване.

По-голямата част от тези "градски емигранти" се установяват в предградията на населеното място, което са обитавали до момента или в околностите на друг голям град.

А основните причини за това са високите цени на имотите и наемите в централните части, липсата на качествени училища и на инфраструктурата, която не е подходяща за отглеждане на деца.

Милениалите (хората, родени от началото на 80-те до края на 90-те години на миналия век) раждат по-малко деца, в сравнение с предишните поколения, но тези, които го правят, обикновено следват стъпките на своите родители, баби и дядовци и предпочитат да се местят в предградията.

Според данните от изследване на Boston University, цитирано от WSJ, само 13% от кметовете на американските градове считат, че предлагането на жилища е достатъчно, за да удовлетвори потребностите на техните жители. Това важи както за по-богатите райони, така и за тези, в които доходите са под средните за страната.

В Ню Йорк, например, спадът на населението на възраст между 25 и 39 години е с 38 000 души - два пъти повече от броя им през всяка от предходните три години. Градът отчита и първото понижение на общата си популация за последното десетилетие.

Има обаче и градове, които могат да се похвалят с прилив на млади хора. Сред тях са Лос Анджелис, Финикс, Сан Антонио, Сан Диего, Остин, Сиатъл, Денвър и Кълъмбъс.