Големите държави в ЕС искат общ надзор против пране на пари
Най-големите държави в Европейския съюз настояват за създаването на нов надзорен орган, който да следи финансовите фирми за пране на пари, вместо това да правят регулаторите на всяка една държава-членка на ЕС.
Новината идва на фона на серия скандали, свързани с пране на пари чрез европейски банки.
В общо изявление Германия, Франция, Италия, Испания, Холандия и Латвия посочват, че ЕС се нуждае от „централен надзор“, който да се бори с потоците мръсни пари във финансовата система на блока, предава Reuters.
Ходът идва, след като европейски банки бяха затворени в резултат на пране на пари в Латвия, Малта и Кипър, а топ банки от Северна Европа бяха въвлечени в трансакции на стойност милиарди евро на руски мръсни пари чрез естонския клон на Danske Bank.
Този случай се определя от мнозина като най-сериозния скандал с пране на пари на Стария континент.
Нуждата от европейски надзор назря, след като националните регулатори постоянно се провалят в разкриването на подобни схеми, става ясно от съобщението.
"Докато големи финансови интереси са на картата, има риск националните надзорни органи да бъдат повлияни директно или индиректно от регулирани институции или заинтересовани групи“, пише в съобщението.
Шестте държави посочва, че новата надзорна единица може да бъде нов регулатор или вече съществуващ такъв в лицето на Европейския банков орган (ЕБО), който би следвало да бъде подобрен, ако се стигне до такова решение.
Призивът идва едва няколко месеца, след като ЕС даде зелена светлина за даването на повече правомощия на ЕБО за регулиране на прането на пари.
Шестте държави призовават още за нови правила против пране на пари, което би била шеста ревизия на тези регулации само година, след като последното обновяване на закона беше прието.
Съществуващите правила трябва да бъдат приети като единна система за всички държави на ЕС, което ще елиминира опцията всяка членка сама да избира методите за борба с прането на пари.