Кратерите от бомби, които се превръщат в градини
На 20 септември 1940 г. - малко повече от година, след като армията на Хитлер нахлува в Полша, германски самолет хвърля бомба над Лондон. Целта е Уестминстърската катедрала.
За щастие, летците погрешно изчисляват траекторията и тя пропусна църквата. Пада на площада до катедралата, образувайки голям кратер.
Той остава непокътнат до следващата пролет, когато стопанинът на катедралата - господин Хейс, започва да вижда възможността в него да бъде създадена градина.
Втората световна война, подобно на Първата, носи остър недостиг на храна, дрехи и почти всички други удобства за комфортен живот. Много семейства, насърчени от правителството, започват да отглеждат собствена храна на малки парцели земя в задните си дворове, на детски площадки и дори в обществени паркове.
Те са наречени „Градини на победата“ - термин, първоначално въведен от американския учен и специалист по земеделие Джордж Вашингтон Карвър, съобщава Amusing Planet.
Освен че осигуряват храна и косвено подпомагат военните усилия, тези градини служат и за повдигане на духа. Движението „Копай за победа“ набира скорост в Америка и Европа. Във Великобритания неизползваната земя, като железопътни коловози, декоративни градини и тревни площи, е превърната в земеделски земи.
Спортни игрища и игрища за голф също сменят предназначението си, но вместо да бъдат разкопани, те са използвани за паша на овце. Част от тревата в Хайд Парк е разорана, за да се отглеждат зеленчуци, докато лук расте в сянката на Алберт Мемориал.
Както Бъкингамският дворец, така и замъкът Уиндзор имат зеленчукови градини.
Мистър Хейс не е единственият, който вижда възможност в един акт на унищожаване. Мъж от заможния район Бейсуотър в Западен Лондон, чиято къща бомбата пропуска, също превръща кратера в градина, в която отглежда зеленчуци и цветя.
Подобна находчивост по време на конфликти се наблюдава и във Виетнам. По време на Виетнамската война, продължила почти две десетилетия, Съединените щати хвърлят над 7 милиона тона бомби върху Виетнам, Лаос и Камбоджа - три пъти повече от тези, хвърлени върху Европа и Азия през цялата Втора световна война.
Бомбардировките осейват пейзажа с големи кратери, които селяните превръщат в езера за отглеждане на риба.