Азиатските индекси стартират 2020 година с повишения
Азиатските борсови индекси стартират новото десетилетие с повишения, повлияни от решението на Китайската централна банка за облекчаване на монетарната политика. Инвеститорите привестваха и новините за “затоплянето” на отношенията между САЩ и Китай.
Очаква се двете държави скоро да подпишат предварителното споразумение, с което ще се сложи край на продължилата близо две години търговска война.
Широкият индекс MSCI Asia-Pacific, който следи движението на водещите акции в азиатско-тихоокеанския регион, добави 0.4% в сутрешната търговия в четвъртък. В Япония пазарите днес са затворени.
В Хонконг Hang Seng регистрира ръст от над процент. С толкова се повишиха и борсовите индекси в континентален Китай, докато южнокорейският KOSPI бе сред малкото негативни изключения от общия възходящ тренд. Индексът отстъпи с 0.9% спрямо нивата си от последната борсова сесия на 2019 година.
Китайската централна банка, обяви, че от 6 януари ще понижи задължителните минимални резерви за банките в страната. С този ход ще бъдат “освободени” над 800 милиарда юана (близо 115 милиарда долара), които ще могат да бъдат насочени към кредитния пазар.
На валутните пазари щатският долар отбеляза минимално повишение, след като приключи предходния месец със спад от близо 2%. Напредъкът на преговорите между САЩ и Китай доведе до спад на “зелените пари” и подкрепи валутите на развиващите се държави.
Тази сутрин доларовият индекс, който следи представянето на американската валута спрямо шест водещи парични единици, добави 0.04% към стойността си.
Петролът стартира новата 2020 година на положителна територия, подкрепен от надеждите за скорошния край на търговската война между двете най-големи световни икономики.
Фючърсите на американския лек суров петрол тази сутрин добавиха 0.2% към стойността си до ниво от 61.20 долара за барел. Тези на сорта брент пък останаха почти без промяна на ниво от 66.30 долара.
През 2019 година “черното злато” отчете най-силното си повишение от 2016 година насам, повлияно от стабилния ръст на търсенето и ограниченото предлагане от страна на държавите от ОПЕК.
Страните от картела обявиха, че от 1 януари тази година ще предприемат ново свиване на добивите с над 500 000 барела дневно. Междувременно данните на Американския петролен институт показаха понижение на запасите отвъд Океана с над 7.8 милиона барела през последната седмица на декември.