В Австралия хвърлят зеленчуци от хеликоптери в опожарените райони

Всички с тревога следим пораженията, които пожарите в Австралия нанесоха на дивата природа.
Страната вече предприема стъпки за осигуряване на храна за животните в опустошените от стихията области, съобщава Amusing Planet.
Властите в Нов Южен Уелс - най-стария и най-населен щат в Австралия, инициираха мисия, наречена Operation Rock-Wallaby.
Благодарение на нея хиляди килограми сладки картофи и моркови са хвърлени от хеликоптери, за да нахранят животните, обитаващи засегнатите от пожарите територии.
Operation Rock Wallaby ????- #NPWS staff today dropped thousands of kgs of food (Mostly sweet potato and carrots) for our Brush-tailed Rock-wallaby colonies across NSW ???????? #bushfires pic.twitter.com/ZBN0MSLZei
— Matt Kean MP (@Matt_KeanMP) 11 януари 2020 г.
Това обаче е краткосрочна мярка, тъй като не бива да се позволява на дивите животни да станат зависими от храненето на човека.
Целта е да се осигурят допълнителни хранителни източници, докато естествените хранителни и водни ресурси не се възстановят.
9 основателни причини да посетите АвстралияСъзнанието на съвременния пътешественик бленува да опознае тази далечна и непозната част на света
Спуснати са и камери, които регистрират приема на храна и броя и разнообразието на животните в районите.
One happy customer ????????????????????#operationrockwallaby #AustralianFires pic.twitter.com/wtzMgeaX6D
— Matt Kean MP (@Matt_KeanMP) 11 януари 2020 г.
Смята се, че половин милиард животни са засегнати от пожарите само в Нов Южен Уелс.
„Предоставянето на допълнителна храна е една от ключовите стратегии, които прилагаме, за да подпомогнем оцеляването и възстановяването на застрашените видове", посочват властите.
Първоначалните оценки показват, че местообитанията на няколко важни застрашени вида са пострадали при неотдавнашните пожари.
Ако животните са оцелели в стихията, те ще се изправят срещу недостига на естествена храна, тъй като огънят поглъща цялата растителност в района.
Австралия е изолирана и заобиколена от вода в продължение на повече от 30 млн. години и в резултат там еволюират множество уникални растения и животни, посочва Wikipedia.
Много от двуутробните животни, като коалата и кенгуруто, живеят единствено в Австралия, заедно с птицечовката и ехидната – единствените еднопрооходни яйценосни бозайници.