Обвиненията към коронования принц на Саудистка Арабия Мохамед бин Сламан, че има отношение към хакването на телефона на основателя на Amazon Джеф Безос, са „безсмислица”, посочва министърът на външните работи на арабската страна.

„Абсолютна безсмислица – тази история е от близо година, беше опровергана, отхвърлихме я напълно”, казва Адел ал Джубейр пред CNBC по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

„Обвиненията са базирани на фалшиви и непроверени твърдения, хората се опитват да направят сензация от нещо, което е чиста фантазия”, казва той.

Коментарите идват в отговор на доклад от 2019 г. на база анализ на консултантската компания FTI Consulting, наета от Безос да разследва хакване на телефона му и домогване до лични данни, включващи голи снимки, изпращани до любовница.

Попитан откъде смята, че произхождат твърденията в доклада, Ал Джубейр отговоря: „Ще трябва да попитате хората, които са го писали. Не мога да чета мислите на хората, но знам, че това е пълна измислица, пълна лъжа. Който и да е извадил това, се опитва да представи Саудитска Арабия в лоша светлина. "

Изпълнителният директор на Amazon, който често бива определян като най-богатия човек в света, притежава също така медията The Washington Post.

Вестникът стана обект на саудитски интернет атаки в резултат на критичното отразяване на събитията в страната след убийството на един от колумнистите в изданието - Джамал Кашоги, от представители на арабската държава през октомври 2018 г.

Безос, чрез своя консултант по сигурността Гавин де Бекер, обвини саудитските власти, че искат да му причинят вреда.

Де Бекер посочи през миналия март, че саудитците са имали ‘достъп до телефона на Безос и са се сдобили с поверителна информация”, като имат намерение да му причинят вреди, откакто неговият вестник е „започнал безмилостно да отразява” убийството на Кашоги.

Експерти от ООН призоваха за моментално разследване на „възможно участие” на коронования принц на Саудитска Арабия в кибератаката.

„Предполагаемото хакване на телефона на г-н Безос изисква незабавно разследване от САЩ и други съответни органи, включително разследване на непрекъснатото, многогодишно, пряко и лично участие на коронования принц в усилията за таргетиране на опоненти", посочва специалният докладчик на ООН в изявление.

Докладът предполага, че намесата на коронования принц в наблюдението над Безос представява опит за заглушаване на материалите на Washington Post относно Саудитска Арабия.

ООН не допринесе за по-нататъшно разследване на случая към момента на изявлението, но не избегна категоричното твърдение, че престолонаследникът е замесен.

FTI Consulting не посочва конкретни шпионски методи, използвани за атаката и признава, че нейните специалисти по киберсигурност не могат да идентифицират следи от злонамерен софтуер.

Според доклада на консултантската компания нейните експерти имали „средна до висока увереност”, че iPhone-ът на Безос е хакнат от злонамерен софтуер, идващ от акаунт в WhatsApp, използван от коронования принц, поради необичайно големия обем данни, извлечени от телефона, след като получил видео файл, изпратен от акаунта на принц Мохамед.

Мнението на експертите в доклада

Според доклада от 2019 г. на FTI Consulting телефонът на Безос вероятно е бил пробит на 1 май 2018 г. чрез видео файл във формат MP4, изпратен чрез WhatsApp акаунт, „използван лично от Мохамед бин Салман.”

Безос и коронованият принц са разменили телефонните си номера месец преди събитието. Часове след като видеото било изпратено от акаунта на коронования принц, „започнало масово и безпрецедентно изчерпване на данни от телефона” – обемът на данните, прехвърлени към друга локация, скочил с близо 30 000% - до 126 MB.

Как беше хакнат мобилният телефон на най-богатия човек в света?Джеф Безос получил файл в приложението WhatsApp

Според доклада източването на данни останало незабелязано в продължение на няколко месеца, а трансферът на данни достигнал ръст от 106 032 045% до 4.6 GB, при положение че преди получаване на видеото обичайният обем достигал до 430 KB.

Разследването обаче беше ограничено от очевидна невъзможност за адекватно проникване в самия видео файл.

Поради пълното криптиране, наложено от Whatsapp, става буквално невъзможно да се разкриптира съдържанието, за да се установи дали съдържа злонамерен код в допълнение към изпратеното видео, става ясно от доклада.