Най-успешните милиардери, откакто Тръмп е президент на САЩ
На 20 януари 2017 г. Доналд Тръмп даде обещанието „да направи Америка богата отново”.
Точно три години по-късно може да се каже, че Америка е станала по-богата, особено на фона на 47% ръст на капиталовия пазар.
Но тези, които могат да се похвалят с най-високи печалби в рамките на този период, са хора, които така или иначе са в челото на класациите за най-заможни личности в света.
Трима от тях са американци. Останалите двама живеят извън пределите на САЩ. Общото състояние на петимата милиардери е скочило с 219 млрд. долара, откакто Доналд Тръмп стана президент на САЩ.
Това, че Тръмп спечели изборите, обаче едва ли е основната причина за добрата доходност, която отчитат петимата милиардери.
Причина за това са по-скоро доброто представяне на пазарите и умните инвестиционни решения.
Forbes представя петимата милиардери, които са спечелили най-много пари, откакто Тръмп даде своето обещание преди три години.
Бернар Арно
Печалба, откакто Тръмп встъпва в длъжност: +74.4 млрд. долара
Нетно състояние: 116.5 млрд. долара
Приходите на LVMH - конгломерата на Арно, скочиха с 25% в периода 2016-2018 г., а печалбите отчетоха повишение от цели 57%.
През октомври Тръмп се присъедини към френския бизнесмен за откриването на нов завод на Louis Vuitton в Тексас.
През следващия месец компанията на Арно обяви сделка за 16.2 млрд. лева, в резултат на която придоби американския бижутериен гигант Tiffany & Co.
Интересно е да се отбележи, че компанията наскоро нае площ в една от сградите на президента на САЩ в Ню Йорк.
В края на миналата седмица Арно за пореден път за кратко изпревари Джеф Безос в класацията на най-богатите хора в света.
Джеф Безос
Печалба, откакто Тръмп встъпва в длъжност: +46 млрд. долара
Нетно състояние: 115.6 млрд. долара
Основателят на Amazon е изкарал повече пари в САЩ, отколкото всеки друг, откакто Тръмп е президент.
Въпреки че Тръмп критикува гиганта в онлайн търговията, акциите на компанията се представят повече от добре, главно поради добрите новини относно продажбите.
За първите три тримесечия на 2019 г. продажбите на Amazon скачат с цели 109%.
Ако Безос не се беше разделил с ¼ от акциите си в Amazon в резултат на развода с жена си Макензи (които в наши дни струват 36.7 млрд. долара), печалбата му щеше да е дори още по-внушителна.
Мукеш Амбани
Печалба, откакто Тръмп встъпва в длъжност: +39.2 млрд. долара
Нетно състояние: 61.1 млрд. долара
Най-богатият човек в Индия се справя повече от добре в резултат на някои умни ходове и доброто състояние на индийската икономика.
В началото на мандата на Тръмп Амбани коментира, че наличието на протекционист в Белия дом може и да не е толкова лоша новина за глобалния бизнес.
„В действителност, Тръмп може да се окаже скрита благословия”, казва той преез 2017 г. „Това ще накара индийските таланти да се фокусират. Ще фокусира индийската IT индустрия върху решаването на проблемите в Индия”, посочи Амбани.
Самият Амбани изглежда е грабнал този шанс. Неговата мобилна 4G услуга на име Jio може да се похвали с над 350 млн. потребители в Индия. Казано с други думи, Амбани има повече клиенти от населението на САЩ.
Стив Балмър
Печалба, откакто Тръмп встъпва в длъжност: +30.7 млрд. долара
Нетно състояние: 60 млрд. долара
След като бившият изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър се пенсионира през 2014 г., неговият наследник Сатя Надела поведе компанията към нови висини. Акциите на Microsoft са поскъпнали с 181%, откакто Тръмп е президент на САЩ.
Това помогна на Балмър да увеличи богатството си с 30.7 млрд. долара през последните три години.
През този период Надела реализира големи придобования, като това на софтуерната фирма GitHub, докато продължава да залага все повече на облачния бизнес.
Марк Закърбърг
Печалба, откакто Тръмп встъпва в длъжност: +28.9 млрд. долара
Нетно състояние: 82.2 млрд. долара
Въпреки че Закърбърг, като изпълнителен директор на Facebook, беше подложен на невиждан натиск през последните години, акциите на компанията записват чудесен тригодишен период, през който поскъпнаха с цели 75%.
Последният отчет от октомври показва, че приходите за третото тримесечие са скочили с 28%, а печалбата записва ръст от 19% до 6.1 млрд. долара.
Това е повече от достатъчно, за да се покрие глобата, наложена от властите в САЩ от 5 млрд. долара за нарушаване на поверителността на потребителите. Тя е една от най-големите в историята на страната.