Предприемачите в света на технологиите и модата може и да са на върха на класацията за най-заможни хора в света на Bloomberg, но отличието за най-бързо растящо състояние отива при китайски животновъд, развиващ бизнес със свинско месо.

Нетното състояние на Кин Инглин, председател на борда на директорите на китайската свиневъдна компания Muyuan Foodstuff Co., нарасна през настоящата 2019 г. с цели 6.6 млрд. долара, до общата сума от 8.56 млрд. долара, сочат данните на Bloomberg Billionaires Index.

Това е увеличение от над 341%.

Недостигът на свинско месо по света позволи на Muyuan да покачи цените, респективно печалбите си, през втората половина на 2019 г., предава Business Insider.

Компанията спечели с 260% повече през третото тримесечие на 2019 г. спрямо същия период на миналата година.

Успехът на Muyuan директно облагодетелства 54-годишния милиардер, който дължи по-голямата част от богатството си на неговия 60% дял в компанията, който притежава заедно със съпругата си.

Кин Инглин основава компанията в провинцията Хънан през 1992 г., стартирайки с общо 22 прасета, сочи уебсайтът на Muyuan.

Опустошителният африкански свински грип по свинете в Китай сви производството на свинско с 1/3, провокирайки скок в цените от над 50% на годишна база.

Китай е както най-големият прозиводител на свинско, така и най-големият консуматор на този продукт. Дефицитът в предлагането накара китайските власти да прибегнат до запасите от месо, които да компенсират търсенето и скока в цените.

Правителството дори пробегна до изскуствен интелект, лицево разпознаване и блокчейн технологията, за да следи здравословното състояние на свинете в някои ферми.

Кин Инглин не е единственият милиардер от свинско месо, който се радва на скок в богатството през 2019 г. Нетното състояние на председателя на борда на директорите на най-големия прозиводител на свинско месо в света New HopeGroup - Лиу Йонхао, скача двойно до 11 млрд. долара през последните 12 месеца, сочат данните на Bloomberg.

На техния фон обаче не всички милиардери споделят сходен успех. Размерът на богатството на щатските и френските милиардери изпреварва по ръст тези на китайските им колеги, като постига растеж от съответно 35% и 17%.

Общото състояние на китайските милиардери отчита повишение в същото време в размер от 15%.

Кой държи парите в Китай?Китайското богатство продължава да се концентрира в ръцете предимно на технологични предприемачи, като някои бизнесмени от сферите на фармацията и животновъдството също успяват да се наредят сред най-богатите личности в страната

Навярно няма по-потърпевши от милиардерите в Хонконг.

Заможните хора в Хонконг често се радват на големи печалби, когато пазарите са на възходяща позиция и обраното – губят сериозно, когато тенденцията се обърне, коментират експерти.

Месеците на масови протести и гражданско неподчинение изтриха 15 млрд. долара от нетното богатство на 10-те най-заможни хора в Хонконг в периода юли – август тази година.