ЕП иска старт на преговорите с Албания и Македония през март

Проектопрепоръката на Европейския парламент към държавите-членки, с чието съдържание се е запознала МИА, призовава държавите-членки незабавно да започнат преговори със Северна Македония и Албания и да признаят негативните последици от отлагането на решението през октомври.
Проекторезолюцията е написана от Тонино Пицула, докладчик на Европейския парламент за срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която предстои през май и трябва да бъде приета преди срещата на върха на Европейския съюз през март.
Тази резолюция е отговорът на Европейския парламент на новата методология на Европейската комисия за преговори за присъединяване.
Депутатите от Комисията по външни работи изискват да е ясно, че новата методология води до пълноправно членство в Европейския съюз и се придържа към ясни и предвидими критерии за отстраняване на щетите по доверието в Съюза.
Европейският парламент напомня, че страните трябва да бъдат оценени по собствените им заслуги, посочва БГНЕС.
Проекторезолюцията изрично се стреми да бъдат „признати отрицателните последици от неуспеха на Европейския съвет да започне преговори с Албания и Северна Македония през 2019 г. и да признае, че започването на преговори ще възстанови доверието в процеса на присъединяване“.
Депутатите смятат, че преговорите със Скопие и Тирана трябва да бъдат започнати “незабавно”, т.е. на следващата среща на върха на ЕС през март.
Парламентът подкрепя принципа, че главите относно правосъдието и върховенството на закона продължават да бъдат първите, които да бъдат отворени, и последните затворени в новата методология.
За законодателите е важно в региона като цяло да намерят решение за политическата поляризация, парламентарните бойкоти и да засилят парламентарния надзор.
Според дипломати в Брюксел, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е решен да получи зелена светлина от държавите-членки да започнат преговори за Северна Македония и Албания през март, като по този начин бъде избегнато въпросът да се разглежда по време на срещата на върха в Загреб.
Надеждата на привържениците на разширяването е, че Мишел, който е от същата политическа партия като френския президент Еманюел Макрон, ще може да му повлияе положително.