Индийският град, който от векове прави парфюми с аромат на дъжд
Обичате ли онзи мускусен, свеж мирис на земя, който се разнася във въздуха, когато първите капки дъжд ударят изсъхналата земя?
Известен като петрихор, това е приятен коктейл от ароматни химични съединения, някои от които идват от растения, а други от бактерии, които живеят в почвата. Тези бактерии са основните, които допринасят за отчетливата землиста миризма.
Когато умират в периоди на суша, те отделят съединение, наречено геосмин, към което човешкият нос е изключително чувствителен. Геосминът обаче не може да се отдели във въздуха, докато първите капки дъжд не пръснат по земята и не изхвърлят молекулите му от почвата.
Докато изследователите едва сега започват да изучават химичните реакции, които стоят зад този прекрасен аромат, един град в индийския щат Утар Прадеш улавя тази миризма в бутилка, така че човек да може да я носи върху дрехите си като парфюм, в продължение на стотици години.
Канаудж се намира на брега на река Ганг, между градовете Агра и Лакнау. Древният град е дом на парфюмерийната индустрия още от времето на Харшавардхана, управлявал Северна Индия през VII век.
Парфюмите на Канаудж, наречени атари, са известни сред императорите, властвали в Индия близо 300 години. Около 1300 години по-късно почти половината от 1.5-милионното население на града все още участва в производството на аромати по традиционни методи.
Всяка сутрин местните фермери избират разнообразни цветя, като роза, жасмин, лотос, джинджифилова лилия, гардения и десетки други, и ги доставят на над двеста парфюмерийни дестилерии, изпъстрящи града. Цветовете се смесват с вода и се нагряват в големи медни вани.
След това ароматната пара се прехвърля чрез бамбукови тръби в съд, съдържащ масло от сандалово дърво, което действа като основа за парфюма. След това той се прехвърля в бутилки с камилска кожа, чиято порьозност позволява излишната вода да се изпари, улавяйки аромата и маслото вътре, разказва Amusing Planet.
Най-забележителният продукт на Канаудж обаче е mitti attar, или „парфюм от земята“. Процесът му на производство е подобен на всяко друго ароматно съединение, но вместо цветни венчелистчета, ваните се пълнят с изсушена земя и вода от близкото езеро, а след това се запечатват с глина. Нужни са шест до седем часа, преди да се изпари целият аромат от глината.
Колкото и уникални обаче да са предложенията на индустрията, вековният бизнес бавно губи клиенти, тъй като младите хора в Индия все повече се обръщат към по-евтини, алкохолни продукти. 100-милилитровият флакон Ruh Gulab (парфюм с аромат на роза), например, струва 1000 рупии, или около 14 долара, но можете да получите синтетичен розов аромат за по-малко от 100 рупии, или 1.50 долара.
10-те най-скъпи парфюми в светаАромати за милиони
„Повечето клиенти предпочитат модерен парфюм и дезодоранти. Когато добрият дезодорант може да свърши същата работа, защо да харчите толкова много за атар?“ пита Нишиш Тевари, който притежава магазин за парфюми в Канаудж.
Повишаването на разходите за суровини, особено за масло от сандалово дърво, което не се произвежда на местно ниво, също допринася за притесненията на производителите. Друг проблем е липсата на стандарти. Качеството на атара зависи от качеството на цветята, времето, в което се берат, както и от процеса на дестилация.
Парфюмерите в индийския град не използват модерна техника по време на производствения процес. И докато много производители на аромати се гордеят с традиционните си методи, липсата на модерни инструменти прави много трудно поддържането на стандарт.
„За да оцелеем на световния пазар, е необходимо да има стандарти за качество. Стандартизацията е от съществено значение, за да се лансира аромат на световния пазар", казва продавач на парфюми.
Но има и добра новина. Много производители вече продават парфюмите онлайн, което води до ръст на базата от клиенти. Някои от тях лансират произведенията си на чужденци в Америка, Европа, Китай, Африка и Западна Азия. Други заменят традиционните начини на производство, например стоманени бутилки вместо медни вани.
„Ароматът е част от нашето ежедневие. Мием зъбите си с ароматизирана паста за зъби, къпем се с ароматизиран сапун и след това нанасяме парфюм. Ароматите няма да излязат от живота ни. Въпросът е само дали искаме да запазим традициите си живи. Това е истинското предизвикателство," казват те.
Искате ли да изпробвате парфюма с аромат на дъжд? Можете да поръчате онлайн тук.