Караниколов: Може да вземем и дългосрочни мерки
Обявените вчера мерки са краткосрочни. Ние следим ситуацията и сме готови да вземем и дългосрочни мерки. Това каза по bTV министърът на икономиката Емил Караниколов.
“Трябва да мислим на първо място за здравето, след това за социалния елемент и за бизнеса. Достигнахме до момент, в който безработицата у нас бе 4.5%, а повечето работодатели твърдяха, че кадрите са им основен актив“.
Караниколов даде и подробности, относно парите, с които правителството ще подкрепи бизнеса, но също и хората в затруднения.
Според него общо 500 млн. лв. ще се отделят за допълнителните разходи на Министерството на здравеопазването и Министерството на външните работи.
„Други 200 млн. лв. ще бъдат заделени за необезпечени потребителски кредити. Те ще се предоставят от ББР на търговските банки. За да се възползва човек от възможността да получи 1500 лв. заем, ще трябва да предостави в банката единствено и само копие от договора му. Тази мярка важи за хората, които са в неплатен отпуск", обясни Караниколов.
"Кадрите са най-ценното нещо. Първо, за да подпомогнем бизнеса и да запазим работника, ние ще покриваме 60% от възнаграждението на служителите", добави министърът.
Вчера стана ясно, че тази мярка на държавата по всяка вероятност ще струва около 1 млрд. лв.
„Ако те съкратят това лице, държавата ще плаща 80% от възнаграждението му в следващите до 12 месеца“, каза още Караниколов.
Бизнесът може да си позволи да плаща 40% от заплатата. Не е времето да се лъжем, ако дадем 60%, ние много лесно можем да проверим дали са дадени и останалите 40% от парите, допълни още той.
Според Караниколов в момента безработицата се повишава, защото налице е сезонно освобождаване от зимния сезон, затваряне на хотели и ресторанти, както и завръщане на хората от чужбина.
Законът и практиката са такива, че когато наш сънародник е работил в чужбина и се завърне в страната, той има право да се регистрира като безработен в Бюрата по труда и да получава 80% от своето възнаграждение, каза още Караниколов.
Той припомни и меките, които предприе Българска народна банка за 9.3 млрд. лв., което предоставя допълнителна ликвидност на търговските банки.