1 на 50 души бяга от карантината
Един на всеки 50 души, поставени под карантина заради контакти със заразени лица или завръщане у нас от рискова дестинация, е нарушил изолацията си.
Това сочат данните на МВР и прокуратурата, които следят за спазването на задължителните мерки срещу разпространението на коронавируса, цитирани от вестник Монитор.
Според последна информация за две седмици под карантина в изолация са поставени 24 000 души. Над 400 от тях пък са хванати в издънка – за тях е сигнализирано, че не са по домовете си или при проверка на адрес не са били открити от органите на реда.
Според гласуваните наскоро промени в НК нарушаването на карантината е престъпление и се наказва с лишаване от свобода до 5 години и глоба от 10 000 до 50 000 лева.
По наредба пък изолираните заради опасност от разпространение на коронавирус хора се проверяват поне веднъж на 2 дни от екипи на МВР или РЗИ. Те проверяват дали човекът си е вкъщи и дали има сигнали, че напускал периметъра на дома си.
На служителите на вътрешното министерство вече е позволено и да изискват разпечатки от мобилния телефон на изолираното лице, за да се установи дали нерегламентирано е напускал дома си.
Изолирани в дома си по заповед на здравния министър Кирил Ананиев са и всички пристигащи от чужбина. Независимо дали са българи или чужденци, те трябва да посочат адрес, на който да бъдат изолирани за 14 дни.
Последният случай на нагло нарушаване на карантината е от уикенда – българин, завърнал се от Швеция, който отказал да спазва задължителната изолация и затова е бил задържан за 72 часа, съобщиха от държавното обвинение.
Срещу него е образувано досъдебно производство от 4-о РУ-СДВР, след като при извършване на проверки в различни дни по предварително подаден списък на лица, които следва да спазват карантина, полицейските служители са установили, че Г.Н.Б., който се върнал от Швеция с полет през Франкфурт, не се намира на постоянния си адрес.
„Установено е, че след пристигането си на летище София Г.Н.Б. е отказал да подпише предоставените му формуляри за карантина, като незабавно след отдалечаването си от гишето е провел демонстративно телефонен разговор, в който изразил задоволство от поведението си, отнасяйки се подигравателно с опитите на служителите на летището да изпълнят служебните си задължения“, уточняват от прокуратурата.
Когато разследващите повдигнали обвинение за беглеца от карантината, били сезирани и органите на РЗИ. Целта била да се установи здравният статус на човека. След като е установено, че пробата за COVID-19 на лицето е отрицателна, той е задържан с прокурорско постановление.
По-късно Софийският районен съд го пусна на свобода срещу 10 000 лв. парична гаранция. Беглецът е само един от хилядите българи, които в последните няколко седмици са се завърнали от чужбина. Според НСИ през февруари до Италия са пътували над 10 000 българи, в Испания - малко под 13 000, а във Франция са пътували над 13 000 български туристи.
Близо 23 000 българи са пътували до Германия, а над 7000 до Великобритания. САЩ са посетени от близо 1000 българи. Чужденците, които са пристигнали в страната ни през февруари, са най-много от Обединеното кралство - близо 33 000. У нас са пристигнали и около 10 000 италианци, 14 000 германци, над 5500 туристи от Франция, 4300 от Испания и близо 4000 туристи от САЩ.
Не всички те са поставени обаче под карантина, тъй като от 7 март, когато бе констатирана първата положителна проба за коронавирус у нас, до днес няколко пъти беше увеличаван обхватът на лицата, които се изолират след пътуване в чужбина. От няколко дни, след препоръка на Националния кризисен щаб в изолация, се поставят всички пристигащи от чужбина.
В Русенско над 750 са в изолация, 9 я нарушиха
Над 750 души са поставени под домашна карантина в Русенско. Повече от две трети са в Русе, а останалите се разпределят в другите седем общини на областта. Сред първите карантинирани бе китайка, завърнала се от родината си към средата на февруари, когато там епидемията бе в силата си, а у нас все още нямаше забрана за влизане на пътници от рискови страни. Жената не прояви признаци на заболяване през 14-дневната изолация.
Първите приети в инфекциозното отделение със съмнения за коронавирус в Русе бяха две жени, завърнали се от Италия. Това стана на 25 февруари. Пробите им обаче бяха отрицателни. До момента в Русенска област няма доказан случай на човек с коронавирусна инфекция. Взети са над 400 проби.
Девет души са нарушили домашната карантина. Сред тях е 52-годишна жена, която излязла да си напазарува в магазин в квартал „Здравец“.
42-годишна жена от Труд отива на съд
42-годишна жена от пловдивското село Труд наруши карантината си и бе пипната от полицаите, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.
Жената се прибрала на 16 март от Германия и трябвало да стои 14 дни вкъщи. Тя обаче не спазила този срок, което било установено от униформените при две последователни проверки. На 20 и на 26 март жителката на селото била посетена от полицейски служители на домашния й адрес, но не била намерена там.
Първоначално била предупредена с протокол да спазва препоръките на РЗИ – Пловдив. Третата проверка била извършена преди обяд на 28 март и отново се оказало, че жената не си е у дома.
Пред униформените тя споделила, че излязла да се разходи, защото карантината й изтичала само след 2 дни. Случаят е докладван на Районна прокуратура-Пловдив и е започнато бързо производство за извършено престъпление по чл. 355 от НК.
Мъж на 31 години от ромската махала в село Калековец край Пловдив също отива на съд заради нарушаване на карантината. На 22 март той се прибрал с полет от Германия и още на летището в София от РЗИ бил поставен под карантина. Трябвало да я спазва на постоянния си адрес в ромската махала на село Калековец, където живеели родителите му. В първата от проверките карантинираният мъж се намирал на адреса си и му бил съставен протокол за предупреждение.
При проверка от автопатрул на РУ Труд на 28 март родителите на мъжа се опитали да прикрият факта, че синът им е напуснал къщата, но служителите на реда установили, че той се разхожда в махалата. Случаят е докладван на дежурен прокурор и е започнато бързо производство за престъпление по чл. 355 от НК.
Нарушителите ходили на разходки и погребения
За пешеходни разходки, пътуване с кола до друго населено място и за участие в тъжни събирания като погребения нарушават най-често карантината в Североизтока, установи проверка на „Монитор“ в полицейските справки. В Шуменско цифрата на поставените под карантина се променя, но се върти около 150 души. Почти не минава ден да няма хванати в крачка, че не спазват задължителната изолация вкъщи. 16 е общият брой на нарушителите на карантина в Шуменска област.
Така например в Нови пазар полицаи, които патрулирали из града, срещнали 74-годишен мъж, решили да го проверят, а той се оказал с наложена карантина. При проверка го нямало на мястото, където си „излежава“ изолацията, и друг мъж на 58.
При проверка на един от КПП-тата на бул. „Ришки проход“ в Шумен се оказало, че в един от автомобилите пътува 28-годишен мъж с 14-дневна карантина. Нямало я на посочения адрес в Каолиново пък жена, която се върнала наскоро от рискова държава с усложнена епидемиологична обстановка и също трябвало да си стои на адреса, който е посочила. Срещу всички нарушители са образувани проверки за престъпление по чл. 355 ал. 2 от НК. Двама избягали от карантината си и във Велики Преслав.
Тъжен куриоз имаше в Омуртаг. Там срещу четирима пълнолетни жители е образувано досъдебно производство за нарушаване на разпоредена от здравните власти карантина. Четиримата, както и непълнолетно момче от семейството, са участвали в погребение, без да имат право да напускат дома си. Разследваните се върнали от Германия на 20 и 23 март и карантините им съответно приключвали на 3 и 6 април.
При проверка на 26 март към 9.45 било установено, че три жени, мъж и момче на 15 години са напуснали мястото на карантината и са отишли на погребален ритуал. Законът не допуска изключение дори за такива случаи. Независимо от трагичния повод, срещу тях е образувано досъдебно производство.