Румен Радев: Нямам проблеми с премиера
Когато армията от безработни се множи всеки ден, мисля че е неуместно да занимаваме хората с отношенията между президентската институция и изпълнителната власт. Не е време за избухвания и за сърдити пози. Това заяви пред bTV президентът Румен Радев във връзка с размяната на реплики между Дондуков 1 и Дондуков 2 през последните дни.
"Българският народ не е публика, от която се очакват по всяко време аплодисменти. Не смятам, че с премиера сме преминали границата, трябва да има някакъв баланс. Всяка власт се нуждае от коректив, особено когато тя е въвела решение и е въвела извънредно положение "посред нощ", без да се съветва с никого", заяви Радев.
Той уточни, че президентството и правителството са показали и единни действия, като за пример посочи серията от срещи с премиера, с кабинета, и с Националния оперативен щаб.
"Има взаимодействие по редица важни въпроси", заяви Радев.
Според него обаче не трябва кризата да се управлява само със страх, паника и "заплахи за камиони с трупове от телевизионния екран"
"Не съм казал да падат ограниченията, а да мислим за ясна цел, за поетапно и безопасно излизане от кризата", каза още Радев.
"Когато се цитира Световната здравна организация, която казва че не бива да се бърза с облекчаването на мерките, трябва да се цитира в пълния обем. Защото тя казва още, че към тази пандеимия трябва да се подходи с комплекс от мерки - тестване, проследяване на контактните и болните и изолация.
Според Радев кабинетът е взел навременни мерки за социална дистанция.
"Беше организирана промишлеността да шие защитни облекла, беше организирана активна информационна кампания. Това са положителни стъпки. Но трябва да бъдат осигурени безплатни и масови тестове. Не звучи добре, когато се казва "няма да тестваме, защото са скъпи"", каза още президентът и добави: "Когато се даваха огромни пари за самолети, те не бяха ли скъпи? Газопроводите не бяха ли скъпи?"
По думите му приоритетът на кабинета са инвеситциите в инфруструктура, което е погрешно.
"Трябва да обърнем този модел. Трябва да инвестираме повече в човешкия капитал, в здравеопазване и в образование", заяви той.
Радев каза още, че не е бил уведомен за въвеждането на извънредното положение на 13 март. По думите му е проблем фактът, че не е използван Закона за защита при бедствия, който дава на изпълнителната власт много по-широк спектър от инструменти, включително и да се задейства Единната спасителна система при бедствия.
"Имаме и Национален план за готовност при грипна пандемия. Той е документ, който дава много важни насоки. Ако той беше спазван, ние щяхме да влезем много по-подготвени в тази криза и да се избегне хаоса, който настъпи през първата седмица", смята Радев.
Той е обаче заяви категорично, че в условия на криза е длъжен да работи с изпълнителната власт и ще продължи да го прави.