Ердоган: Навлизаме в платото на епидемията
Според президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган разпространението на вируса в страната навлиза във фаза на оформяне на плато. Той за пореден път заяви, че властите планират завръщане към нормалния живот в края на май, предава БНР.
По време на видеоконферентен разговор с ръководството на Партията на справедливостта и развитието турският президент каза още, че пандемията с нейните икономически последици се е превърнала в най-голямата криза след Втората световна война.
Същевременно днес броят на жертвите на коронавируса в Турция достигна 2 259, а броят на заразените – почти 95 600. Новите потвърдени случаи днес са над 4 600, други 119 турски граждани са загубили живота си заради болестта. Оздравели са почти 15 000 човека.
Днес на пазарите и в магазините в големите градове имаше множество клиенти и се образуваха опашки. На някои места щандовете бяха поизпразнени. Хората се запасяват с по-големи количества продукти поради забраната за излизане от домовете от четвъртък до неделя и заради започващия в петък свещен месец Рамазан.
Истанбулските аптекари поискаха общините и изборните квартални отговорници да раздават осигуряваните безплатно маски (по 5 на човек на седмица). Председателят на съюза на фармацевтите в града Зафер Дженап Саръалиоглу посочи, че до момента са били раздадени 13 млн. маски в града. Той обаче допълни, че раздаването на маските блокира рутинната работа по продажба на лекарства и консултиране на гражданите.
Много хора все още обаче не могат да се снабдят с осигурените маски, тъй като се намират в градове, различни от адресната им регистрация. Те не могат да се приберат заради наложената забрана за пътувания от и до 31 големи града в страната, а получаваните безплатно маски се предоставят срещу код и само в градовете, където съответният човек е регистриран.
Синдикатът на здравните и социалните работници съобщи, че на 39% от тях не са били направени тестове за коронавирус. Синдикатът се позовава на представително изследване сред почти 300 здравни заведения в 52 области на страната. Данните сочат, че в 59% от болниците е имало случаи на заразени с коронавируса здравни работници.
През март и април в Истанбул са били регистрирани 2 100 смъртни случая повече от същия период през изминалите две години, пише New York Times. Според изданието данните намекват, че Турция "крие по-голямо бедствие“, свързано с коронавируса.
Според статията регистрираните тази година смъртни случаи са с около 1/3 по-високи от средните за петте седмици от 9 март до 12 април през 2018 и 2019 г. В материала се уточнява, че не е задължително всички починали да са директен резултат от коронавируса, но данните сочат рязък скок в смъртните случаи, който съвпада с началото на епидемията.
Около 10 млн. души могат да останат без работа, сочи анализ за последствията от коронавируса на асоциацията на турските счетоводители. Според доклада на сдружението 2 млн. собственици на малък бизнес са най-тежко засегнати. От съюза отбелязват, че плащания са били отложени, но нищо не е било направено за компенсиране на пропуснатите доходи и препоръчват властите да подпомогнат заплащането на режийните разходи и да бъде предоставена финансова помощ на всички, които са загубили работата си, както и на малкия бизнес.