Рецесията в Швеция – най-тежката от Втората световна война
Свиването на шведската икономика може да се окаже най-тежката рецесия от Втората световна война, показаха днес правителствени прогнози, според които намаляването на брутния вътрешен продукт може да достигне 10%, предаде Ройтерс.
Правителството на Швеция вече обеща да похарчи 100 млрд. крони (9.9 млрд. щ. долара) в борба с последиците на епидемията за икономиката. Финансовият министър Магдалена Андерсон освен това предложи кредити и кредитни гаранции на стойност 550-600 млрд. крони.
Швеция не наложи строги ограничителни мерки, с каквито повече държави се опитват да спрат разпространението на COVID-19. Нарушените вериги за доставки и международни търговски отношения обаче ще навредят на икономиката й, отбелязва Ройтерс.
Правителствените разходи няма да спрат икономиката да се свие с над 4,2 процента, колкото сочи базовият сценарий, каза Андерсон при представянето на пролетния бюджет на 15 април.
Спадът може да е между 4.2 и 10 процента, уточни тя днес на пресконференция.
Намаление на брутния вътрешен продукт с над 4%, ще бъде най-лошият резултат за шведската икономика от 1940 г., когато тя се сви с около 10% заради Втората световна война, съобщава БТА.
Освен мерките на правителството, централната банка също влива пари във финансовата система, за да предотврати недостиг на ликвидни средства и кредитиране.