Социалното дистанциране няма как да работи при нито една форма на обществен транспорт, особено в сферата на авиацията. Това заяви директорът на лондонското летище Хийтроу Джон Холанд-Кей, цитиран от BBC.

По думите му летищата ще трябва да въведат мерки за мониторинг на пътниците, които по всяка вероятност ще бъдат задължени да носят маски, но поддържането на стриктна физическа дистанция няма да бъде възможно.

"Просто не е възможно да се постигне необходимата дистанция между пътниците от една страна и между тях и служителите на летището, от друга", щазва Холанд-Кей.

Според представителите на профсъюзите във Великобритания обаче ръководствата на летищните терминали трябва да вземат достатъчно строги мерки, с които да гарантират запазването на живота и здравето на служителите и пътуващите.

Според синдикатите работещите в сферата на авиацията се страхуват, че могат да се заразят от пасажерите, които пристигат от рискови дестинации с много случаи на COVID-19. Те припомнят, че само за последните две седмици са регистрирани три смъртни случая на служители на Хийтроу от коронавируса.

Шефът на най-натовареното европейско летище Джон Холанд-Кей обаче смята, че трябва да се намери "по-добро решение" от строгото социално дистанциране.

"Най-големият проблем не е колко души ще могат да се качат в един самолет, а как всички пътници да могат да преминат безопасно през терминалите", казва той.

Според него, докато не се намери ваксина за COVID-19, летищата ще трябва да въведат мерки, с които да минимизират риска от повторно разпространяване на инфекцията след постепенното разхлабване на карантинните мерки.

"Това може да включва системи за здравен мониторинг, например измерване на телесната температура при влизане в терминала. Може да се наложи и носенето на маски - нещо, което повечето хора в Азия така или иначе правят след епидемията от SARS вируса", припомня Холанд-Кей.

Wizz Air възобновява част от полетите сиЛетателният персонал ще носи маски и ръкавици по време на полетите и ще раздава почистващи кърпички на всеки пътник


Авиокомпаниите също подкрепят идеята за по-стриктен контрол на здравния статус на техните пасажери.

Шефът на Ryanair Майкъл О'Лиъри заяви, че хора с температура над 38 градуса вероятно няма да бъдат допускани в самолетите. От EasyJet пък предлагат да се оставят свободни средните седалки, за да има достатъчно разстояние между пътуващите.

В същото време от профсъюза на летищните работници във Великобритания предупреждават, че и в момента, на фона на продължаващата пандемия, съществуват сериозни рискове за здравето на служителите и на пътниците.

Те припомнят, че в последните няколко дни е имало случаи, в които пристигат по два полета наведнъж и се стига до струпване на хора в близост до багажните ленти и терминалите.

Синдикатите настояват в бъдеще да се прилагат много по-ефективни мерки за гарантиране на здравната безопасност по летищата във Великобритания.