Малките кина отварят до дни, театър на открито още от утре
Малките киносалони първи ще отворят врати в София. Броени дни след като здравното министерство даде зелена светлина за прожекции на закрито при запълването на не повече от 30% от максималния капацитет на залите, първи дейността си ще възстановят от столичното кино „Влайкова“, показва проверка на вестник „Монитор“.
Там ще допуснат зрители още този петък - 15 май. Програмата им пък е вече наредена до 21 май. Така ударен рестарт на киното ще даде българският филм „Ятаган“. Прожекцията ще стартира в петък от 16 ч., а пропуските са на цени между 5 и 7 лв.
Сред останалите заглавия в програмата са „Клетниците“, „Котка в стената“, „Сръчковците-Строго секретно“, „Микеланджело: Безкрайност“, „18% сиво“, „Аз, Леонардо“, „Влюбен в жена си“ и др.
Датата, на която повечето по-малки столични киносалони са се спрели за подновяване на прожекциите, се оказва 22 май. Това са „Евросинема“ и културен център G8. Програмите за двете кина се очаква да бъде готова до дни. Филмотечно кино „Одеон“ също се оглежда за опцията да рестартира дейност на 22 май. В момента са в процес на избистряне на програмата.
По-големите, като „Кино Арена“ и „Сине Гранд“, пазят пълно мълчание по въпроса дали и кога отново ще излъчват филми. Телефоните за контакти на повечето от клоновете им не са активни. В сайтовете на салоните няма актуална информация. От „Синема сити“ потвърждават, че няма да отварят врати към момента.
„Отваряме с ясното съзнание, че ще продължим да бъдем на загуба. Парите тук не са фактор. Трябва да се прояви морал“, коментира пред „Монитор“ продуцентът Янаки Дерменджиев, който заедно с брат си Христо Дерменджиев получиха признание от „Европейските кинонагради“ в категория „Предприемач на годината“ заради инициативата си да реставрират стари киносалони из страната.
„Подготвяме се да стартираме прожекции в Пловдив още този петък. Със сигурност ще покажем на екран български филми, като „18% сиво“, „Завръщане“, „Ятаган“ и др.“, допълни още той.
По думите му, самата процедура по задействане на киносалоните отново е сложна. Позиционирането на чуждестранни заглавия се оказва не особено добра стратегия. Причината – макар че дадени филми са били за кратко на голям екран преди коронавирусът да затвори киносалоните, заради пиратството зрителите вече са имали достъп до тях и са ги изгледали.
По-песимистичните прогнози на операторите са за общо около 10 зрители за периода от петък до неделя, който в нормални условия е най-силен. Това е така и заради непреодоления страх от вируса.
Голям проблем, според Дерменджиев, е и фактът, че не могат да се възползват от програмите, които правителството въведе с цел помощ по време на криза. „За нас няма програма 60/40, защото ние нямаме никакви приходи, за да подсигурим тези 40 процента. Малкото пари, които изкараме сега, ще ги дадем на хората, които работят в киносалоните“, уточни още той.
Автокината също се оказват добра алтернатива на традиционния салон. Още в петък първи възможността да гледат филми от автомобила си ще имат врачани. Това ще се случи на картинг пистата в града. Междувременно местният киносалон „Метропол“ също стартира свой проект за автокино - в петък се надяват да могат да го стартират пред магазин „Практикер“, а от началото на юни и в парка в жк „Дъбника“, който местните шеговито наричат „Дубай“.
И в София вече има няколко заявки. От 1 юни ще стартира автокино на покрива на „Сердика център“. София Филм Фест и НДК също са в процес на разговори със Столичната община за подобни инициативи.
Летните кина също ще се завърнат тази година. Дерменджиев и компания вече гледат в тази посока. Пред "Монитор" и от Българската национална телевизия потвърдиха, че тяхното Пътуващо лятно кино няма да бъде отменено, а организацията му ще зависи пряко от предприетите мерки, свързани с COVID-19.
В момента театрите спешно прекрояват плановете си във връзка с разрешението да играят на открито. „След като ние сме създали проекта „Театър пред театъра“, нали не смятате, че сега няма да се възползваме от него?!“, риторично отговори на въпроса на „Монитор“ директорът на трупата Мариус Донкин. Това лято Народният ще проведе инициативата си по-късно, но пък в рамките на по-голям период - от 24 август до 24 септември.
Идеята е тогава да се състои и премиерата на мегаспектакъла „Нова земя“ – драматизация по едноименния роман на Иван Вазов, но ако все още съществуват рестрикции по отношение на броя присъстващи на сцената и по трибуните, начинанието може и да се отложи. В замяна на това пък още от 10 юни Народният театър въвежда в употреба 3 нови открити пространства за театър според „новото нормално“ за показ на спектакли.
В задния двор на сградата ще отвори врати кафе-театър за камерни постановки, а на 2-те външни тераси на ВИП ложите - отляво и отдясно, ще се организират срещи на публиката с любими актьори, режисьори, драматурзи, обясни Донкин. И 3-те места отговарят на изискванията на Министерството на здравеопазването.
Що се отнася до репертоара, Народният има поне 10-ина камерни заглавия, които могат да се изнесат в кафе-театъра, посочи директорът на трупата. Те са моноспектаклите „Даскал“, „Бонбон“, „Караконджул“, „Шърли Валънтайн“, както и „Две“, „Любовникът“, „Манхатън, Второ авеню“ с по 2-ма актьори и др. В тях са ангажирани топактьори като Деян Донков, Радина Кърджилова, Бойка Велкова, Мария Каварджикова, Валери Йорданов, Георги Кадурин, Емануела Шкодрева, София Бобчева, Стоян Пепеланов.
Театър „Българска армия“ до края на седмицата ще има яснота къде какво ще се играе на открито. При всички положения и военната трупа ще заложи на представления с по-малоброен състав, като „Кафе с претенция“ с Юлиан Вергов, Иван Радоев и Моню Монев, „Една нощ с теб“ с Кадурин и Стефка Янорова, „Швейк“ с Геро и Вальо Танев, научихме от зам.-директора Йордан Алексиев.
Той разкри, че със Сатиричния театър имат съвместни планове за изграждане на обща сцена - логистично и технически. Шефът на Сатирата Калин Сърменов поясни, че тя ще бъде в двора на съседното им Шесто училище, ще ползва ток от клуба „Хепи Сатира“ и ще побира към 150 зрители на достатъчно раздалечени столове.
В афиша на училищния двор влизат моноспектаклите „#Мъжътмиевиновен“ на Силвия Лулчева, „Тъп оптимист“ на Явор Борисов, „Помощ, имам 2 деца“ на Кирил Бояджиев, а от по-многолюдните - „Терапевти“ и „Вечеря за тъпаци“. Директорката на училището вече е дала благословията си, очаква се проектът да бъде одобрен и от Столичната община.
Общинският Малък градски театър „Зад канала“ до ден-два ще има яснота за заглавия и места за своите представления. Една от най-вероятните локации е сцената в парка на близката Военна академия. Набелязват се и варианти за Пловдив. Що се отнася до Театър „София“ - той ще използва красивия си вътрешен двор-градина и ще повлече крак с постановката „Апетит за череши“ още утре вечер.