Пазарите очакват реакцията на Доналд Тръмп относно Хонконг
Азиатските пазари на акции отчитат понижения днес, а основните валути се движат в обичайните си рейнджове, докато инвеститорите очакват каква ще бъде реакцията на САЩ относно затягането на контрола от страна на Китай върху Хонконг.
Вчера китайският парламент прие законодателни промени във връзка с националната сигурност за града, с което породи опасения относно бъдещите демократични свободи и функционирането на Хонконг като финансов център.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който обеща твърда реакция, ще даде пресконференция по-късно днес. Очакванията за допълнително влошаване на отношенията между САЩ и Китай обезцени акциите и постави инвеститорите на ръба.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%. Японският Nikkei отстъпи от тримесечния си връх, а по-рисковите валути бяха поставени под натиск спрямо долара.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.7%.
“Това се счита за сериозна заплаха за ръста, който отчитахме досега и за възстановяването,” казва пред Ройтерс Шейн Оливър, старши икономист в AMP Capital.
Евентуалната реакция на САЩ може да варира от отмяна на Първа фаза от търговското споразумение с Китай и налагането на нови мита до по-меки санкции във връзка с пътуването или финансите на китайски ръководители, казва той.
“Ако санкции са по-меки, не мисля, че това ще попречи на бичия пазар, но ако са по-крайни - с мита и промяна на отношението към Хонконг, тогава смятам, че ще има проблеми,” казва Оливър.
Тръмп не реагира особено на масовите протести в Хонконг през миналата година и постави на първо място търговската сделка с китайски президент Си Дзинпин. Отношенията с Пекин обаче се влошиха значително оттогава заради пандемията от COVID-19.
Правителството на Хонконг предупреди днес, че премахването на специалния статут на града пред САЩ, който го подкрепя в ролята му на финансов център, би могло да е “нож с две остриета“ и призова САЩ да спре да се меси във вътрешните работи.
Китайският юан, който е барометър на напрежението между САЩ и Китай, поевтиня леко до 7.1490 спрямо долара.
Хонконгският борсов индекс Hang Seng губеше 0.4% в ранната търговия и отчита спад от 3% за двете седмици, откакто Китай обяви намеренията си относно законодателството, свързано с националната сигурност.
Въпреки нарастващото напрежение и публикуваните почти ежедневно лоши икономически данни, огромните стимули в световен мащаб изглежда тази година обезсилиха старата борсова поговорка “Продай през май и бягай”.
Щатският индекс S&P 500 нараства с 4% за месеца и е на път да запише най-добрия си месец май от 2009 г. Ръстът при австралийския долар се забавя, но валутата е поскъпнала с близо 2% за месеца и е на 20% над дъната от март.
Причината за този оптимизъм произтича от признаците за подобряване на настоящото лошо състояние на световната икономика.
Вчера стана ясно, че броят на американците, които са подали молби за помощи за безработица, намалява в осма поредна седмица, а щатът Ню Йорк представи планове за отварянето на икономиката си.
Еврото запазва позиции и е на път да запише най-добрия си месец от декември, след като от ЕС обявиха създаването на фонд за възстановяване на стойност 750 млрд. евро, което засили оптимизма относно икономиката на еврозоната и политическото й бъдеще.
Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.0855 спрямо долара, близо до двумесечни връх от 1.1094, достигнат вчера.
Цената на златото остава без промяна при 1 720.75 долара за тройунция.
Опасенията относно търсенето обезцениха петрола от сорта брент с 29 цента, или 0.8%, до 35.00 долара за барел, докато спадът при щатския лек суров петрол (WTI) беше от 1.2% до 33.31 долара за барел.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи с 3 базисни пункта, до 0.6705% днес. Това е с над 100 базисни пункта под нивото, на което започнаха 2020 г.