Финансовите пазари посрещнаха петъка с редица постижения, като еврото достигна 21-месечен връх спрямо долара, азиатските акции спряха малко преди шестмесечен връх, а златото доближи най-високата си цена в историята.

Валутите доминираха при търговията, след като планът за възстановяване на Европейския съюз изстреля еврото до най-високото му ниво от края на 2018 г. Европейската валута за последно се търгуваше срещу 1.1616 долара, като поскъпва с 1.7% за седмицата.

Това бе прието като сигнал за разпродажби на долара, който губи 1.4% за седмицата спрямо кошница от шест други основни валути. Доларовият индекс е на ниво от 94.612 и е на път да запише пето поредно седмично понижение.

Това свали индекса под дъното му от 94.650 от март, като той достигна най-ниското си ниво от края на 2018 г.

На пазарите на акции азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.2%, но въпреки това бележи ръст от 1.8% за седмицата и е близо до най-високото си ниво от средата на януари.

Японският пазар е затворен заради празник днес, но фючърсите на индекса Nikkei бележат лек ръст. Индексът на китайските сини чипове се понижи с 1.1%, след като Пекин обеща ответна реакция срещу решението на САЩ да затвори една от консулските служби на Китай.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 поскъпват с 0.27%.

Оптимизмът на пазара относно икономическото възстановяване бе предизвикан донякъде от изнесените вчера данни, които показаха, че броят на молбите за помощи при безработица в САЩ неочаквано нараства през миналата седмица за първи път от близо четири месеца.

Междувременно щатските законодатели все още не могат да стигнат до съгласие за новия пакет от стимули.

Всичко това бе достатъчно, за да понижи индекса Dow Jones с 1.31% вчера. Спадът при S&P 500 бе от 1.23%, докато технологичният Nasdaq затвори с 2.29% надолу.

Летящият нависоко технологичен сектор вчера изгуби известна височина, след като стана ясно, че Apple Inc е изправена пред разследвания за защита на потребителите в редица щати.

“По-мащабно погледнато, тази новина е един индикатор за това какво предстои след изборите в САЩ през ноември по отношение на засилването на антимонополните разследвания на големите технологични компании, в това число и на Google и Facebook, както и на опитите на ЕС за налагане на нов данъчен режим на глобалните технологични гиганти,” казва пред Ройтерс, Рей Атрил, валутен анализатор в NAB.

На пазарите на облигации океанът от ликвидност, предоставен от централните банки по света, поддържа цените на дълговите инструменти високи, така че лихвата по щатските 10-годишни книжа затвори на най-ниското си ниво от средата на април при 0.5774%.

Комбинацията от голяма ликвидност и отрицателни реални лихви по облигациите засили привлекателността на златото, което не плаща лихва, но пък е ограничено откъм предлагане.

Скъпоценният метал за последно се търгуваше на цена от 1 886 долара за тройунция, която бележи ръст от 4.2% от началото на седмицата, достигайки най-високото си ниво от септември 2011 г. Така златото се доближи до историческия си връх от 1 920 долара за тройунция.

Цените на петрола остават без промяна в края на седмицата, след като не успяха да се задържат на петмесечния връх, вследствие на опасенията относно предлагането в световен мащаб.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 11 цента до 43.42 долара за барел. Ръстът при щатския лек суров петрол също бе от 11 цента до 41.18 долара за барел.