Индикация ли е Австралия за това, което ни чака с Covid-19 през зимата?
Здравните власти, които се готвят за потенциален скок в броя на случаите на коронавирус, когато лятото започне да си отива в Европа и САЩ, получават информация в реално време за това какво би могло да донесе по-хладното време и тя е притеснителна.
Дълбоко в зимния сезон в Южното полукълбо, вторият най-многолюден град в Австралия, Мелбърн, отчита разпространение на заразата с коронавирус, което е много по-голямо в сравнение с първото му появяване през март. Вчера щатът Виктория обяви 723 нови случая, или с близо 200 повече от предишния рекорд, поставен няколко дни преди това, пише Bloomberg.
Този скок очертава един притеснителен модел - последващите вълни на Covid-19, може да са по-тежки от първата, особено, когато условията (като хора, приютяващи се на затворени пространства от студа) предполагат много по-лесно предаване на болестта. Епидемиолози, които предупреждават за евентуално обостряне на вируса през есента в Северното полукълбо, следят отблизо ситуацията в Австралия.
“Цялата международна общност и СЗО са притеснени,” казва Линфа Уанг, директор на програмата за зараждащи се инфекциозни болести във висшето медицинско училище Duke-NUS в Сингапур. “Винаги сме казвали, че светът ще следи отблизо какво се случва в Нова Зеландия и Австралия в Южното полукълбо.”
Мелбърн, който е град с 5 милиона население в югоизочната част на Австралия, бе поставен за втори път под блокада преди повече от три седмици. Тогава срокът за блокадата бе определен на шест седмици, но той може да бъде удължен, а премиерът на щата Виктория Дан Андрюс заяви, вчера, че жителите на някои населени места в регионалният център Гийлонг, на час югозападно от Мелбърн, нямат да имат право да приемат гости у дума.
Ниски температури
Грешки в процеса по карантиниране във Виктория и недостатъчно ефективната комуникацията помогнаха за повишението в броя на случаите. Този път обаче изглежда вирусът се е окопал по-здраво. Въпреки блокадата и засиленото тестване, броят на случаите скочи до стотици в продължение на близо месец в средата на зимата във Виктория, където средната дневна температура е 13.5 градуса по Целзий през юли.
С повече от 10 000 случая Виктория вече допринася с над 60% към всички случаи за Австралия, изпреварвайки Сидни, който е с по-голямо население, има по-високи температури през зимата и допреди няколко седмици беше с най-много случаи на Covid-19 в страната.
“Това просто показва колко заразна е болестта,” казва Томас Файл, лекар по инфекциозни болести в Акрън, Охайо. “И това е нещото, което е толкова различно при този конкретен вирус.”
Експертите все още спорят относно конкретния ефект от температурата върху вируса, докато Австралия предоставя пример за това какво може би очаква северните страни след септември. Мнозина смятат, че патогенът ще последва модела на сезонните грипове, при който те се обострят през зимата и отслабва с идването на пролетта.
“Много респираторни вируси имат сезонен компонент, когато зимата е по-суха, по-студена и има повече хора на закрити пространства те се предават по-добре от един човек на друг,” казва Харви Файнбърг, президент на фондацията Gordon and Betty Moore Foundation, който оглавява независим панел от експерти, които съветват Белия дом. “Честотата на инфекцията има склонност да се засилва през зимните месеци, в страните които са далече от екватора.”
На фона на все повечето признаци за влошаващи се перспективи с настъпването на зимата в Северното полукълбо, здравни експерти призовават за повече усилия за потискането на дифузното разпространение на вируса преди настъпването на по-студеното време.
“Ако вдигнете ограниченията там, където вирусът циркулира, тогава ще имате проблеми,” казва Стивън Дъкет, който оглавява здравната програма в Grattan Institute и е бивш здравен министър на Австралия.