Предпазлив оптимизъм на азиатските пазари, петролът и златото с лек ръст

Инвеститорите в азиатско-тихоокеанския регион демонстрираха предпазлив оптимизъм в първата търговска сесия за седмицата.
По-голямата част от индексите в региона се търгуват "на зелено", подкрепени от положителните данни за индустриалното производство в Китай, което постепенно се връща на нивата си от преди пандемията.
В същото време обаче политическото напрежение между Вашингтон и Пекин продължава да тежи върху очакванията на пазарите.
Президентът Доналд Тръмп подписа укази, с които забрани китайските мобилни приложения WeChat и TikTok, а също така наложи финансови санкции за 11 висши държавни ръководители от Китай и Хонконг.
Според анализаторите основният въпрос е дали тези ходове ще повлияят на развоя на търговските преговори на 15 август.
Днес борсовият индекс Shanghai Composite регистрира ръст от 0.9%, а хонконгският Hang Seng бележи понижение от 0.2 на сто. В Япония Nikkei 225 отстъпва с 0.4%, а южнокорейският KOSPI се повишава с 1.5%.
На положителна територия днес се търгуват и индексите в Австралия и Нова Зеландия, съответно с ръстове от 1.9% и 0.33%.
На стоковите пазари петролът поскъпна, след като саудитският петролен гигант Saudi Aramco съобщи, че търсенето от страна на азиатските икономики постепенно се възстановява.
Ирак пък заяви в края на миналата седмица, че ще съкрати добивите си с допълнителни 400 000 барела дневно през август и септември, за да компенсира свръхпродукцията през последните три месеца.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през септември добавиха 1.5% към стойността си тази сутрин - до ниво от 41.83 долара за барел, докато сортът брент поскъпна с около процент, до 44.41 долара за барел.
Златото поскъпна тази сутрин с 0.6%, до ниво от малко над 2 030 долара за тройунция. Така ценният метал възстанови част от загубите, натрупани в края на миналата седмица, но според анализаторите забавя темповете си на поскъпване, в сравнение с началото на месеца, когато достигна нови рекордни стойности.
Глобалната несигурност, свързана с разпространението на COVID-19, и отрицателните лихвени проценти продължават да оказват подкрепа на златото, което се счита за "актив убежище" в кризисни времена.