Спад в цените на имотите в Европа, според Knight Frank
Анализ на 45 основни пазара на имоти по света показва, че цените отчитат най-слабото си повишение на годишна база от 2009 г. насам.
Цените на имотите за последните 12 месеца до 30 юни отчитат повишение от 0.9%, което е доста по-ниско от 2.3% ръст към март.
Същевременно, през второто тримесечие на 2020 г. цените на недвижимостите в Европа отчитат спад, става ясно от тримесечен анализ на Knight Frank.
Кризата, породена от епидемията от коронавирус, не се отрази негативно на цените на имотите в Австралия, Нова Зеландия, както и част от другите големи пазари, като Лос Анджелис и Маями.
Столицата на ЮАР Кейптаун пък отчете най-силно повишение в цените за тримесечието, тъй като беше наблюдаван ръст от 3.7 на сто.
Какво се случи с цените през второто тримесечие на 2020 г.?
България не присъства сред разглежданите пазари, но ситуацията у нас едва ли е по-различна от останалите европейски градове.
Големите имотни сайтове и агенции вече добавиха нова категория в порталите си, с която извеждат на преден план имотите с намалени цени.
Както беше посочено и по време на икономическия форум Шумът на парите, продавачите са склонни да предоставят отстъпки от 5 до максимум 10%, за да се сключи сделка в момента. Част от агенциите още преди 2 месеца обявиха, че очакват минимален спад в цените на имотите.
Последните данни за родния пазар са от НСИ, откъдето стана ясно, че е налице спад в цените на новото строителство. От Арко Риъл Естейт наскоро посочиха, че въпреки очакваното понижение в цените, то в момента не е налице.
Дали обаче това ще продължи и през следващите месеци, на фона на спад на големите европейски пазари?
Цените на имотите в Лондон са отчели най-сериозен спад от големите европейски градове, попаднали в проучването на Knight Frank. Спадът е от 3.7% за последното тримесечие, докато понижението в Цюрих и Стокхолм е от 3.6 и 3.3 на сто.
Имотите в Берлин вече са предлагат на 3% по-ниски нива от края на март тази година, докато недвижимостите в Мадрид и Франкфурт бележат спад на цените с 1.5%, а тези в Париж губят 1.2 на сто.
Имотите в последните 12 месеца - накъде?
Цените в 15 от 45-те разглеждани пазара отчитат понижения на годишна база, т.е. за последните 12 месеца до 30 юни 2020 г. Най-голям е той в Лондон (-5%), Найроби (Кения, -5.1%) и Банкок (Тайланд, -5.8%).
Стачките, а и пандемията от коронавирус, отнеха 4.4 на сто от стойността на имотите в Хонконг, докато пониженията в Дъблин и Сингапур са от 3.8 и 3.1 на сто.
Спадът в цените на жилищата в Дубай пък е от 2.4%.
Минимална, но все пак доходност
Столицата на Филипините Манила продължава да заема челно място сред най-добре представящите се големи пазари, като отчита ръст на цените на имотите от 14.4 на сто.
Макар и цените на жилищата да са с данни към 31 март, Токио заема второто място в подреждането с ръст от 8.6 на сто, докато Стокхолм е най-добре представящият се европейски пазар с ръст от 4.4 на сто.
Над 4% повишения се отчитат още на три пазара – Москва, Женева и Сеул, докато в Париж поскъпването е от 3.6 на сто.
Добре за момента на годишна база се държат още няколко европейски пазара – Единбург (+2.6%), Франкфурт (+2%), Виена (+1.5%), Цюрих (+1.1%) и Букурещ (+0.2%).
Цените на имотите в Монако остават без промяна, в сравнение с 12 месеца по-рано.