Най-смъртоносната държава за COVID-19 в света е и най-младата в Европа
Най-смъртоносното място в света, във връзка с коронавируса, в момента е Косово.
През последната седмица балканската държава, в която повече от половината от 1.8-милионното население е на възраст под 25 години, отчита 54.2 смъртни случая на 1 милион души в резултат на COVID-19.
Второто място в тази негативна класация е за Колумбия. Данните за новите случаи на коронавирус в Косово за същия период изглеждат по-добре, но Косово оглавява и тази класация, ако периодът бъде удължен до месец, пише Bloomberg.
Има няколко причини за тези тенденции. Откакто се отдели от Сърбия след кървава война, Косово остава една от най-бедните държави в Европа, разчитайки основно на средствата, които изпращат у дома гражданите й, които работят в по-заможни части на континента.
Корупцията, междувременно, пречи на развитието на системата на здравеопазването в страната.
Снимка: Pixabay.com
Политиката на Косово спрямо коронавируса обаче изглежда е основният фактор, както и в много други части на света, фкъдето реакциите се оказаха недостатъчни.
“В разгара на пандемията Косово свали своето правителство и уволни министъра на здравеопазването, както и ключови хора в управлението на здравния сектор,” казва пред Bloomberg Африм Красники, изпълнителен директор на Албанския институт за политически изследвания в Тирана.
“Косово беше единствената страна в региона, която не прие бързи, извънредни мерки с цел ограничаване на разпространението на заразата.”
След преждевременното облекчаване на мерките през май, новият премиер Авдула Хоти засили мерките за социално дистанциране през юли - в опит да контролира увеличаващия се брой случаи на COVID-19.
Самият Хори даде положителен тест миналия месец, но вече се върна на работа.
Настоящите между 140 и 160 нови случаи дневно може да са “плато“, според Сергей Коряк, представител на Световната здравна организация (СЗО) в Прищина.
Графика: СЗО
От ССЗО обаче работят за увеличаването на капацитета за тестване, който в момента е около 500 теста на ден, опасявайки се, че броят на заразените е по-голям.
“Лабораториите тестват единствено пациенти със симптоми с висока температура,” казва Коряк.
“Така че случаите, които преминават по-леко, може би се пропускат.”