Как да запазите позитивизъм в разочароващи ситуации
Когато се случи нещо неприятно, повечето хора казват, че денят им е провален. Но познайте какво - нормално е да изпитвате негативни емоции. Те не са лоши или грешни, а ви дават важна информация. Човек трябва да се заслуша в това, което говорят чувствата му - че трябва да си даде почивка, да се наслади качествено на времето с любимите хора или да бъде чут и оценен. Това може да помогне да предприемете действия, за да се почувствате психически много по-добре. Ето защо, ако имате няколко тактики за бърза реакция, ще успеете да се излезете с положително отношение дори в най-разочароващите ситуации.
Страхувате се от задаващия се краен срок.
Реакцията ви трябва да бъде - енергизиране, раздвижете се.
Време: 5 минути.
Най-вероятно фактът, че сте притиснати от краен срок ви кара да скочите и да пуснете телевизора. Проблемът е, че „ниската енергия поражда ниска енергия“. Затова бъдете малко по-активни. Това е един от най-добрите начини да вземете глътка въздух, да промените емоционалното си състояние, за да се справите с проблема. Доказано е дори, че рутинната дейност, която сама по себе си не е упражнение, води до чувството на скука и страх. Разходете се, направете няколко клека или йога пози.
Нещо ви тежи и сте притеснени.
Реакцията ви трябва да бъде - изпишете го
Време: 5 до 20 минути.
Притеснението може да провали деня ви, да ви накара да витаете, да не може да спите. Една стратегия - напишете притесненията си. Това може да ви помогне да преодолеете негативните мисли. След това си мислете за позитивни неща, правете неща, които са по –приятни и фокусирани върху настоящето.
Поредица от дребни „инциденти“ - разляхте кафе на ризата, всичко в работата се обърка, плановете ви се провалят….
Реакцията ви трябва да бъде – опитайте се да се разсеете.
Време: 10 минути.
Когато едно досадно нещо се случва след друго, може да се почувствате така, сякаш целият ден е объркан. Затова направете нещо, което знаете, че няма как да се провали. Това е един вид „вашата малка печалба“ – изпейте песен, поскачайте, нарисувайте нещо. Тези малки дейности ще отклонят фокуса ви от негативното към положителното.
Имате милион задачи и ставате все по-затрупани
Реакцията ви трябва да бъде - дишайте.
Време: 1 минута.
Веднага щом изпаднете в паника заради многобройните задачи, спрете, направете пауза и дишайте. Когато сме под стрес обикновено правим малки и плитки вдишвания. Дълбокото дишане обаче може да намали безпокойството и напрежението и да донесе повече кислород до мозъка, като помага да вземате по-добри решения. Опитайте с дишане 4-6-8 - вдишайте и бройте до четири, задръжте и бройте до шест и издишайте кат броите до осем. Това ще ви помогне да изчистите съзнанието си и ще ви даде енергия.
Събуждате се, чувствайки се ужасно.
Реакцията ви трябва да бъде – подарете си нещо само за вас
Време : 25 минути.
Направете нещо хубаво за себе си днес, дори ако това е последното нещо, което ви се иска да правите. Колкото по-зле се чувстваме, толкова по-малко искаме да се грижим за себе си, но това ще подобри настроението ни. Какво да направите? Вземете по-дълъг душ от нормалното, прочетете книга за няколко минути, вземете си хубаво кафе и седнете в парка, за да се полюбувате на природата.
Толкова сте разочаровани, че може да заплачете.
Реакцията ви трябва да бъде: споделете с някого, когото обичате.
Време: 2 минути.
Вместо да игнорирате чувствата си, признайте какво преживявате. Това може да ви накара да се почувствате по-добре в момента, но трябва да се справите с емоциите си възможно най-скоро. В противен случай има опасност да се обърнете към някои не толкова здравословни неща като пиене, преяждане или безсмислени покупки, за които ще съжалявате. Затова е важно да се обърнете към човек, който знаете, че ще ви разбере и ще ви даде съвет.
Умът ви препуска и не можете да заспите.
Реакцията ви трябва да бъде - опитайте бърза медитация.
Време : 20 минути.
Това е чудена техника за релаксация и ще ви помогне да се отпуснете. В YouTube има много клипове и музика, от които да избирате. Или направете плейлист с успокояващи мелодии, особено такива, свързани с положителни спомени.
Имате среща с колега, който винаги критикува вашите (добри!) идеи.
Реакцията ви трябва да бъде – повтаряйте си мантра.
Време: 5 секунди.
Чувството, че сте съден, независимо дали от колега или член на семейството, е лесно да се приеме лично и може бързо да влоши настроението. Не се настройвайте отрицателно, а си повтаряйте: „И двамата имаме свой начин да подходим към ситуацията и това е добре“ или „Имам различни идеи и те са също толкова достойни да бъдат изслушани“.