Азиатските акции поскъпват след предложения от Байдън план за стимули
Азиатските акции поскъпват близо до рекордни нива днес, след като новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън предложи план за стимули на стойност 1.9 трлн. долара за рестартиране на най-голямата икономика в света и за ускоряване на реакцията и на COVID-19.
В предложения от Байдън план 415 млрд. долара са насочени към борба с COVID-19, около 1 трлн. долара ще бъдат за директни плащания на домакинствата, а с близо 440 млрд. долара ще бъдат подпомогнати малкият бизнес и общностите, засегнати сериозно от пандемията.
Акциите в световен мащаб първоначално поскъпнаха вчера вследствие на публикация, в която се казваше. че пакетът може да е на стойност 2 трлн. долара, което е много повече от очакваното от пазарите.
Изказването на Байдън беше след това на председателя на Федералния резерв на САЩ, в което Джером Пауъл заяви, че централната банка няма да вдига лихвите скоро и отхвърли предположенията, че в краткосрочен план Фед може да започне да ограничава количествата изкупувани облигации.
“Ясно е, че ще има значителни стимули. Ваксинацията също е в ход, така че имаме един оптимистичен сценарий за възстановяване. По-конкретно това е много положително за рисковите активи, тъй като е малко вероятно лихвите да се покачват скоро,” казва пред Ройтерс Майкъл Фразис, портфейлен мениджър във Frazis Capital Partners в Сидни.
Аизатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.1% в азиатската сесия. Хонконгският Hang Seng бележи ръст от 0.32%, докато австралийският ASX 200 се повиши с 0.17%.
Японският Nikkei губи 0.21%, след като в предишната седмица достигна до тридесетгодишен връх. Индексът на китайските сини чипове изгуби близо 1% вследствие на опасенията около увеличаващите се случаи на COVID-19 в страната.
Над 28 милиона души в момента са блокирани в Китай. Днес страната обяви най-големия си брой нови случаи на COVID-19 от повече от десет месеца.
Ръстът при акциите в Азия днес последва спад на Уолстрийт вчера. Щатските индекси прекараха по-голяма част от вчерашната сесия на положителна територия, подпомогнати от надеждите за стимули, но опасенията относно разходите за помощния пакет доведоха до лек спад в края на деня.
Е-mini фючърсите на S&P 500 бележат понижение днес след речта на Байдън и за последно отчитаха спад от 0.222% до 3 783 пункта.
“Притесненията са какво ще означава планът от данъчна гледна точка,” казва Тим Гриски, старши анализатор в Inverness Counsel в Ню Йорк.
“Харченето е лесно, но въпросът е как ще платиш за него? Пазарите често пренебрегват политиката, но не пренебрегват често данъците.”
Вчера Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.22%, S&P 500 изгуби 0.38%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.12% надолу.
Днес започва отчетният сезон в САЩ, като се очакват финансовите резултати на JPMorgan, Citigroup и Wells Fargo.
На валутните пазари доларовият индекс се търгува почти без промяна на ниво от 90.27. Доларът също така остава без промяна спрямо йената при 103.79.
Еврото поевтиня с минималните 0.05% - до 1.2150 долара.
Лихвите по щатските държавни облигации се понижиха, след като първоначално нараснаха вследствие на очакванията за по-висока инфлация.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтинява с 0.27%, до 56.27 долара за барел, докато тези на щатския лек суров поскъпват с 1 цента, до 53.58 долара за барел.
Спот цената на златото нарасна с 0.24%, до 1 850.77 долара за тройунция.