В Китай има все по-голям недостиг на работници в заводите
Производителите в Китай наемат все по-трудно работници.
Производството допринася с 36 към 100-те позиции с най-голям недостиг на служители през четвъртото тримесечие на 2020 г., обявиха от Министерството на човешките ресурси на Китай днес.
Сред новите позиции, добавени в списъка, 15 са свързани с производството. За 16 други позиции, които са вече в списъка, работодателите са казали, че недостигът на работници се засилва.
В челото на списъка са служителите в сферата на маркетинга, следвани от санитарни работници и охранители.
Като цяло броят на незаетите работни места по позиции, които са част от списъка, нараства до 1.418 милиона през четвъртото тримесечие, или с около 100 000 повече, в сравнение с предходните три месеца, когато са били 1.316 милиона, обявиха от министерството.
Броят на търсещите работа пък е намалял леко в същия период.
По-слабо развитите части на Китай отчитат бърз растеж в последните години, а много хора решиха да не се връщат в градовете, за да работят, след като пандемията от коронавирус засегна китайската икономика в началото на миналата година.
Броят на мигрантите работници е намалял с 5.17 милиона - до 285.60 милиона през миналата година, показаха официалните данни по-рано през месеца.
Нивото на градската безработица в Китай е 5.2% през декември, след като беше достигнала рекордните 6.2% през февруари 2020 г., по време на най-тежкия период от пандемията в страната. Много анализатори обаче се съмняват в точността на официалните данни за безработицата в Китай.
От страната обявиха, че през миналата година са разкрити 11.86 милиона нови градски работни места, с което таргетът от 9 милиона на правителството беше надхвърлен. Броят на създадените нови работни места обаче е по-нисък, в сравнение с 2019 г., когато те са били 13.52 милиона.