Азиатските акции се отдалечиха от двегодишните си дъна днес, след като доходността по държавните облигации намаля, а китайските акции получиха подкрепа след понижението от последните дни, породени от опасенията относно затягането на паричната политика.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4% - ден, след като падна до двумесечно дъно. Индексът на китайските сини чипове CSI300 се повиши с 0.7% в ранната търговия.

Ръстът дойде, след като в предходния ден индексът се беше понижил до най-ниското си ниво от средата на декември вследствие на перспективите за затягане на паричната политика и забавянето на икономическото възстановяване.

Японският Nikkei остана почти без промяна, докато e-mini фючърсите на щатския S&P 500 се понижават с 0.25%, изтривайки ръста си от преди това.

“Пазарите в момента обръщат голямо внимание на облигациите. Тъй като печалбите не растат толкова бързо сега, високите цени на акциите в момента ще станат неустойчиви, ако доходността по държавните облигации нарасне още и подкопае тяхната оценка,” казва пред Ройтерс Хироши Уатанабе, старши икономист в Sony Financial Holdings.

Доходността по щатските 10-годишни облигации се понижи до 1.539%, след като достигна връх от 1.626% в петък. Вчера беше проведен аукцион за 3-годишни облигации на стойност 58 млрд. долара, който беше добре приет.

Инвеститорският апетит към държавен дълг ще бъде тестван отново по-късно през седмицата под формата 10 и 30-годишни облигации.

Някои инвеститори виждат реален риск от прегряване на щатската икономика и по-висока инфлация вследствие на планираните разходи от страна на администрацията на Джо Байдън, сред които стимули за 1.9 трлн. долара и дори още по-голяма инициатива в сферата на инфраструктурата.

На Уолстрийт вчера и четирите основни индекса записаха повишения. Ръстът беше оглавен от технологичния Nasdaq, който нарасна с близо 4%, записвайки най-силния си ден от 4 ноември.

Индексът е силно податлив на ръста в доходността по държавните облигации и след понижението му в понеделник навлезе в корекция, губейки над 10% върха си от 12 февруари.

По-бързите темпове на ваксинация срещу COVID-19 в някои държави и планираните стимули в САЩ спомагат за по-оптимистични икономически перспективи, заявиха от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която завиши прогнозата си за ръста на световната икономика през 2021 г.

На валутните пазари доларовият индекс отстъпи от 3.5-месечното си дъно от 92.506 и се търгуваше на ниво от 92.138.

Еврото поскъпна до 1.1881 спрямо долара, отстъпвайки от 3.5-месечния си минимум от 1.18355, докато йената се разменяше на ниво от 108.76 спрямо долара - над 9-месечното дъно от 109.235, достигнато в предходния ден.

Китайският юан поскъпна до 6.5235 спрямо щатската валута, след като вчера беше паднал до тримесечно дъно от 6.5625.

Цените на петрола отстъпват, след като опасенията около предлагането от страна на Саудитска Арабия намаляха.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.3%, до 63.72 долара за барел, отдалечавайки се от близо 2.5-годишния връх от 67.98 долара за барел, достигнат в понеделник.

Фючърсите на брента губят 72 цента, или 1.06%, до 67.52 долара за барел.