Как пчели и дронове обединяват усилия, за да откриват наземни мини?
Една от способностите на пчелите, с които може би не сте запознати, е умението им да откриват бомби.
Благодарение на факта, че могат да улавят миризмата на експлозивите със своите антени, учени в страни, като Хърватия, от години усъвършенстват начина, по който да използват пчелите, за да откриват наземни мини.
Има обаче един проблем. Докато насекомите жужат весело около минирано поле, за хората е изключително трудно да следят движението им - не на последно място, защото преследването на печели през минно поле не е много добра идея.
Тук се намесват дроновете. Екип учени от Босна и Херцеговина и Хърватия е измислил начин как да използва дроновете да следят пчелите, докато те се трудят. Дроновете летят наоколо и заснемат видеа на печелите, които впоследствие се анализират от компютри, за да бъде открито къде може да има скрити мини.
Наземните мини, вкопани в земята по време на войни преди десетилетия, продължават да представляват смъртоносна опасност в много части от света. Хиляди мини са заложени по време на войната на Балканите през 90-те години, а много от тях са все още там.
В Босна и Херцеговина има 80 000 наземни мини и още около 30 000 в Хърватия. Разчистването на тези взривни устройства е дългосрочен и труден проект, за който няма лесни решения. Технологичните иновации обаче могат да направят разликата.
"Искахме да елиминираме опасността за хората и да използваме дронове," казва Владимир Ризойевич от Университета в Баня Лука в Босна и Херцеговина.
Преди това друг екип от учени беше разработил метод за обучаване на печели в откриването на наземни мини. Те постигат това, като успяват да накарат пчелите да асоциират мириса на TNT с храна или захарен разтвор.
На полето печелите се скупчват около местата, където са заровени мините, с надеждата да намерят храна.
Подобни опити се правят от много години, но професор Ризойевич казва, че заедно с екипа му осъзнали, че компютрите могат да помогнат, като анализират автоматично видеа на търсещите мини печели, така че да очертават дейността им и да намират по-лесно мините, пише BBC.
Дори и това обаче се оказва коварно. "Много трудно е хора да намират пчелите в тези видеа, да не говорим за компютърни системи," казва той.
"На моменти мислех, че сме полудели, но съм приятно изненадан от получените резултати."
Екипът започва със заснето от дронове видео на открит район, върху което налагат "синтетични пчели".
Когато успяват да направят така, че синтетичните печели да изглеждат неразличими от видеото на истинските печели, екипът прибягва до алгоритъм за машинно обучение и го обучава да засича точно и да проследява пчелите на екрана.
При тестовете алгоритъмът показва над 80% точност при проследяването на тези дигитални пчели.
След това учените се отправят към минно поле, на което има истински мини, но обезвредени, за да видят как се представя системата при автентични условия.
Подробности около резултатите все още не са публикувани, но професор Ризойевич казва, че има силна връзка между това къде се струпват печелите и местата, на които е известно, че е имало мини на полето.
Може да минат няколко години преди този подход да бъде използван на място с истински, активни мини, казва Ризойевич.
Той се надява, че въпреки пречките, системата, разработена от неговия екип, някой ден ще помага за обезвреждането на минни полета в страни, като Хърватия и Босна и Херцеговина.