И Франция може да не се нуждае от ваксината на AstraZeneca
Френският заместник-министър на промишлеността Агнес Пание-Рунаше заяви в петък, че страната може да спре да използва ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca през втората половина на годината, тъй като се очаква Европейският съюз да получи по-големи количества от другите ваксини.
Тя отбеляза доставката на 1.4 милиона дози от ваксината на AstraZeneca, който Франция очаква тази седмица след значителни закъснения и недостиг при досегашните доставки.
Агнес Пание-Рунаше обаче потвърди доверието на френското правителство в безопасността на британско-шведската ваксина и изрази "голямо задоволство" от нея. Тя потвърди и целта да се ваксинират всички възрастни във Франция "до края на лятото", като страната планира да ваксинира до 400 000 души на ден.
Снощи д-р Антъни Фаучи, ръководител на Националния институт по алергии и инфекциозни болести и най-добър медицински съветник на президента Джо Байдън, заяви, че ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca може дори да не е необходима в САЩ, припомня БНР
В интервю за Ройтерс д-р Фаучи посочи, че дори ако тази ваксина получи одобрение на лекарствения регулатор в САЩ, страната може вече да има подсигурени достатъчно дози от други ваксини, за да се погрижи за цялото американско население, включително и възможни бустерни дози.
САЩ вече одобри спешната употреба на коронавирусните ваксини на Pfizer/BioNTech, на Moderna и на Johnson & Johnson, като си осигури контракти за стотици милиони дози.
Компанията Novavax, която през миналата година подписа договор с правителство на САЩ за 1.6 млрд. долара като част от плана Operation Warp Speed на американската администрация за разработването и предоставянето на ваксини, се надява до май да получи разрешение за спешна употреба на своята ваксина от Администрацията по храните и лекарствата (FDA).
Ако това се случи, САЩ могат, в крайна сметка, да разпространят своя дял от ваксината на AstraZeneca в други страни. Миналия месец администрацията на Байдън обяви, че ще предостави назаем 4 милиона дози от ваксината на AstraZeneca на Канада и Мексико, където тя вече получи одобрение за употреба.