Израел може би е близо до стаден имунитет срещу COVID-19
Водещ израелски лекар смята, че страната може би е близо до достигането на "стаден имунитет" срещу COVID-19.
Това се случва, когато достатъчно голяма част от населението има защита срещу заразна болест и тя спира да се разпространява, като дори хора, които нямат имунитет, са непряко защитени.
За COVID-19 се смята, че прагът за стаден имунитет е най-малко 65-70% от населението.
Учените във Великобритания обаче са по-предпазливи.
Доктор Сара Пит, вирусолог в Брайтънския университет, призовава за "изключителна предпазливост" при заключенията за достигане на стаден имунитет - нещо, което, според нея, ще е трудно дори и при високи нива на имунизация.
Според нея е прекалено рано да се каже и трябва да се изчака да се види дали случаите в Израел ще продължат да падат и ще се задържат на ниски нива, пише BBC.
Достигането на подобно ниво на имунитет на населението е важно, за да бъдат защитени хората, които не могат да се ваксинират или чиято имунна система е прекалено слаба, за да реагира на болестта.
В Израел повече от половината (5.3 милиона) от населението е ваксинирано, а 830 000 души са преболедували болестта, след което би трябвало да имат изграден естествен имунитет. Това означава, че близо 68% от населението вероятно имат антитела в кръвта си, които могат да отблъскват вируса.
Професор Еял Лешем, директор в най-голямата израелска болница Sheba, казва, че стадният имунитет е "единственото обяснение" на факта, че случаите продължават да падат, дори и с вдигането на още от ограниченията в страната.
"Има един продължителен спад, въпреки възстановяването на почти нормалното ежедневие в страната," казва той. "Това ни казва, че дори и човек да е заразен, повечето хора, които среща, няма да бъдат заразени от него или нея."
Броят на случаите пък намалява във всички възрастови групи, сред които и децата, макар че деца на възраст под 16 г. не се ваксинират.
Как действа стадният имунитет?
Експерти смятат, че ако няма ограничения, някой заразен с оригиналния щам на вируса, който причинява COVID-19, ще го предава средно на 3-4 други хора.
Ако са трима, тогава на теория, след като две трети от населението вече имат имунитет срещу вируса, заразен човек ще го предава средно само на още един човек. Това е достатъчно, за да може вирусът да се разпространява, но не и да се разраства.
Така двама от тези трима души са елиминирани от веригата на предаване на болестта.
На хартия звучи простичко. В реалността обаче е малко по-сложно. Ваксините не са 100% ефективни и дори и когато не позволяват на хората да се разболяват, те не блокират напълно заразяването при всички. Това означава, че някои ваксинирани хора могат да предават вируса.
Не всеки, който е преболедувал COVID-19, има силен или траен естествен имунитет, а по-новите варианти на вируса за по-заразни.
Това означава, че може да се наложи много повече хора да бъдат ваксинирани, преди да се достигне този магически праг.
Новините обаче не са само лоши. "Бих казала, че не трябва да гледаме единствено на 'стадния имунитет' като на признак, че можем да отменим всички обществени здравни мерки и да се върнем към нормалния начин на живот," обяснява доктор Пит. "По-скоро трябва да търсим трайно ниски нива на заразяване с COVID-19", казва тя.
Какво следва след стадния имунитет?
Засега новите варианти не изглеждат резистентни на ваксините.
Бъдещ вариант, който обаче показва резистентност на ваксината, може да означава, че хората имат по-малка защита и че страната може да падне под прага за стаден имунитет, обяснява професор Лешем.
Това не е непреодолимо. Проблемът може да бъде решен с промени във ваксините, както вече се прави с ежегодните ваксини срещу грип. Това обаче е важно напомняне, че дори и Израел да е достигнала стаден имунитет, това не означава непременно, че е за постоянно.
Пример за това е и случилото се с морбилите през последните години. Случаите на болестта се увеличиха след намаляването на дела на ваксинираните хора. Това е силно заразна болест и всеки болен заразява 15 други, затова покритието на ваксините трябва да над 90%, за да се предотвратява избухването на огнища на морбили