Автоиндустрията трупа загуби от 110 млрд. долара заради дефицита на чипове
Дефицитът на пазара на чипове и микропроцесори ще намали приходите на световната автомобилна индустрия със 110 млрд. долара през 2021 г. Това се посочва в анализ на консултантската компания AlixPartners, цитиран от CNBC.
Очакваните загуби са два пъти по-големи от тези в предишната прогноза на компанията, изготвена през януари тази година. Тогава проблемът с недостига на чипове беше отчетен за първи път и принуди някои от водещите производители временно да затворят част от поточните си линии.
Според Марк Уейкфилд, който е един от авторите на анализа, са налице няколко фактора за ръста на очакваните загуби за автгоиндустрията.
"Кризата с чиповете възникна по време на пандемията, но беше "усилена" и от други фактори. Сред тях беше пожарът в една от основните фабрики на производителя на електронни компоненти Renesas в Япония, както и тежките метеорологични условия в Тексас и Тайван. Всички тези събития доведоха до сериозни проблеми за автоиндустрията и разкриха необходимостта от дългосрочна реформа във веригата на доставки", смята Уейкфилд.
Според експертите на AlixPartners, в резултат на кризата с чиповете тази година ще бъдат произведени с 3.9 милиона автомобила по-малко. През януари прогнозата беше за намаляване на продукцията с 2.2 милиона.
В Съединените щати държавната администрация разпореди да бъде изготвен доклад за състоянието на веригите за доставка на чипове и електронни компоненти. В предложения от президента Джо Байдън план за възстановяване на икономиката и инфраструктурата, който е на обща стойност 2 трилиона долара, около 50 милиарда долара са насочени към стимулиране на местното производство на чипове.
Американските автомобилни гиганти, като Ford и General Motors, очакват дефицитът на електронни компоненти да влоши значително финансовите им резултати. Във Ford прогнозите са за свиване на печалбата за 2021 година с 2.5 милиарда долара, а в GM - с 1.5 млрд. долара.
Процесорните чипове са ключови за съвременната автомобилна индустрия, тъй като се използват в много от техните компоненти - от навигацията и аудио уредбите до системите за безопасност, като сервоуправлението и спирачките. Във всеки съвременен автомобил са инсталирани стотици микрочипове, като в луксозните изпълнения те са в пъти повече от базовите модели.
Според актуалната прогноза острият дефицит на глобалния пазар на електронни компоненти ще бъде преодолян до края на третото тримесечие и през четвъртото производството вероятно ще се върне до обичайните си нива.
Но анализаторите предупреждават, че проблемите по веригите за доставка не могат да бъдат разрешени напълно за толкова кратък период от време и ще са необходими дългосрочни мерки.