Американският технологичен гигант Google проведе първата конференция за разработчици от 2019 година насам, на която бяха представени редица иновации, съобщава CNBC.

Google генерира по-голямата част от своите приходи от реклама, но годишната I/O конференция (която през 2020 г. не се проведе заради пандемията от COVID-19) е едно от събитията, на които компанията представя своите технологични разработки в областта на изкуствения интелект, софтуерните продукти и др.

И тази година повечето от участниците на събитието се включиха виртуално, макар че имаше и гости, които присъстваха физически в главния офис на компанията в Маунтън Вю, Калифорния.

На форума стана ясно, че Google вече има 3 милиарда регистрирани устройства с операционната система Android в световен мащаб. Това е доста над бройката на Apple, която може да се похвали с 1 милиард iPhone-а.

От Google представиха новата версия на операционната си система Android 12, за която компанията твърди, че работи с 22% по-бързо от предишната.

Софтуерната платформа за аксесоарите на компанията (т. нар. wearables - часовници, очила, слушалки и др.) Wear в бъдеще ще включва някои от популярните характеристики на Fitbit, която беше придобита от Alphabet (компанията майка на Google) по-рано тази година за сумата от 2.1 милиарда долара.

Google бяви и партньорството си с платформата за онлайн търговия Shopify. В нейната система са регистрирани над 1 милион търговци, които ще получат по-добра видимост за своите продукти в търсачката на Googlе и на други места в онлайн пространството.

Компанията ще обнови и приложението си за видеоразговори и виртуални конференции Workspace. Нейната популярност се повиши значително по време на пандемията, когато много хора бяха принудени да работят от вкъщи.

Google помага на английския национален отбор по футболДанните се извичат от компанията за спортни анализи Opta, Scout7, както и BBC.


В сферата на изкуствения интелект, който винаги е бил сред приоритетите на компанията, също бяха обявени редица новости. Сред тях е алргоритъмът за езикова обработка LaMDA, който има за цел да направи комуникацията с AI по-ефективна.

Главният здравен директор на компанията Карън ДеСалво, която беше част от администрацията на американския президент Барак Обама преди да се присъедини към Google през 2019 година, представи устройство, което използва изкуствен интелект, за да установява кожни заболявания. То може да разработва диагноза на база снимки на косата, кожата или ноктите на потребителите.

Приложението ще бъде достъпно през интернет браузър и ще може да засича 288 от най-разпространените дерматологични проблеми и заболявания. До края на годината то ще бъде достъпно за потребителите в Европейския съюз.