Китай завърши още една важна част от проекта за изграждане на собствена космическа станция, съобщава CNBC.

Товарният модул Тянжоу-2 беше изстрелян с ракетата Дългият марш 7 от космодрума в Уенчанг в събота, а в неделя той се е скачил успешно с основния модул на китайската космическа станция Тянхе.

Целият проект на станцията включва изграждането на три модула. Освен ядрото и товарния модул, към нея ще бъде изградена и трета част с различни лаборатории.

Очаква се през тази и следващата година Китай да осъществи 11 мисии, с които да приключи строителството на космическия апарат.

Следващата стъпка е изпращането на астронавти и товари до космическата станция. Очаква се тя да бъде напълно функционираща през 2022 г.

Товарният модул Тянжоу-2 е една от важните стъпки, която позволява изпращане на астронавти на станцията. Той съдържа провизии и костюми, които ще са необходими на бъдещите ѝ обитатели.

Марс е била гореща и влажна планетаМарсоходът Curiosity, който кацна на Марс през 2012 г., е изследвал различни аспекти от геоложката структура на планетата

Китайската космическа станция ще бъде конкурент на Международната космическа станция, която е съвместен проект на Съединените щати, Русия, Европейския съюз, Япония и Канада.

През последните години Китай инвестира значителни средства в космическата си програма. Миналата година страната осъществи първата си мисия до Марс.

По-рано този месец обаче Китайската космическа агенция беше критикувана от международната общност заради това, че остави ракетата, превозваща основния модул на космическата станция, да се върне неконтролирано на Земята.

В крайна сметка, тя панда в Индийския океан, но имаше опасения, че може да се приземи на сушата и да причини разрушения.