Уарзазат - вратата към пустинята
Малкият, но оживен град високо в планината Атлас - Уарзазат, разположен в южната централна част на Мароко, отдавна се нарича „врата към пустинята“.
Наричат го още „Холивуд в Африка“ поради големия брой филми, които са заснети тук и в околната пустиня.
Още от 60-те години холивудските режисьори идват тук, когато им се налага да заснемат библейски филми или такива, в които действието се развива в Близкия изток. Мумията (1999), Гладиаторът (2000) и Игра на тронове (2011-2019) са само няколко от заглавията.
В Уарзазат се намира и едно от най-големите филмови студия в света - Atlas Studios, разказва Amusing Planet.
И докато мястото за заснемане на филмови продукции си има всичко - от масивни египетски гробници през гигантски реактивни самолети до разрушени замъци, повечето снимачни екипи са привлечени от природните дадености и естествената обстановка.
Разположен по бившия маршрут на керваните между Сахара и Маракеш, Aït Benhaddou е укрепено село с къщи от кал, заобиколено от високи стени. Този обект от списъка на ЮНЕСКО със световно наследство се счита за чудесен пример за мароканска глинена архитектура.
Разположено на склоновете на хълм до река Оунила, селото се състои от сгради с различни размери, вариращи от скромни къщи до високи структури с кули, всички сгушени в отбранителната стена, която включва ъглови кули и порта.
Някои от сградите са декорирани в горните си части с геометрични мотиви. В селото има и редица обществени сгради, като джамия, керван-сарай и касба (укрепление, подобно на замък). На върха на хълма са останките на голяма укрепена житница. Има и обществен площад, мюсюлманско и еврейско гробище.
Въпреки че първоначалното селото датира от 11 век, никоя от структурите не е по-стара от 17 век, тъй като сградите, направени от трамбована пръст, кирпич, глинени тухли и дърво, обикновено се рушат и изискват постоянна поддръжка. В Ait Benhaddou по-високите конструкции са изградени от трамбована пръст до първия им етаж, докато горните етажи са направени от по-лек кирпич, за да се намали натоварването на стените.
Селото е един от многото търговски пунктове по маршрута, свързващ древен Судан с Маракеш. Проходът Tizi n'Tichka, до който се стига по този маршрут, е един от малкото пътища през планината Атлас.
Изненадващо, то все още е населено, макар и оскъдно. Обезлюдяването му започва в началото на 20 век, тъй като населеното място губи стратегическото си значение. Повечето местни жители сега обитават модерни жилища в селото от другата страна на реката и се издържат от селско стопанство, туризъм и търговия.
През 2011 г. е завършен нов пешеходен мост, свързващ старото със съвременното село, с цел да го направи по-достъпно и потенциално да насърчи жителите да се преместят обратно в историческите къщи.