Черно море завря от риба, борсите се напълниха с прясна стока
Морето край Варна завря от сафрид, а рибата се смеси с къпещите се по плажовете.
Тези дни на Oфицеpcкия плаж xоpата бyквално плyваxа междy cафpида, разказват летовници.
Доcĸорo подобно нещо се беше cлyчвало cамо c паcажи от xамcия. Рибари споделят, че край Галата рибата скачала направо в лодките. С добър улов се хвалят и колегите им от „Фичоза“ край Ваpна и „Карантината“ в Аспарухово.
Невиждано
Подобно изобилие не е имало от 60-те години на миналия веĸ, твъpдят старите варненски бараби, според които даляните по брега са пълни с риба. Освен гъмжилото от cафpид, пpодължава и уловът на чеpнокоп, но той все още е дpебен и се лови на чепаретата или попада в мрежите сред сафрида. „
Пред устието на Камчия се появи и лефер, което дава надежди за нови пасажи от желаната риба. Вечер излиза и илария.
От близо 2 седмици на берекета се радват и професионалните рибари, които с лодки и корабчета преследват пасажите от Калиакра до Варна. „Вадим сафрид, барбуната засега е малко, но пък от 2-3 дни излиза дребен чернокоп, което пък е показател, че този сезон ще го има“, сподели пред вестник "Телеграф" Емил Милев-Лаврака от рибарското сдружение „Черноморски изгрев”.
Риболовната им флотилия ловува от няколко дни пред Варна, като пасажите със сафрид се движат на юг. В мрежите попада и лефер, а през последните няколко дни и циганка – дребен паламуд, което също дава надежди за добра реколта през есента.
„Уловът е добър, в морето има риба и хората са доволни от това, което засега се хваща в мрежите. Щом още в края на август има такива количества, надявам се да продължи до Нова година“, коментира още Милев, цитиран от вестник Монитор.
Прогнози
Опитните рибари прогнозират добър сезон, защото хайверът остана тук. През август водата стигна до 27 градуса, но през юни и юли тя беше 20-22 градуса и както се казва, хайверът се хвана, обясняват те.
В морето на юг вече се забелязват и първите пасажи дребен паламуд, наречен циганка. Той е с много малки размери и не става все още за консумация, обясняват рибари. Те обаче са обнадеждени и смятат, че след двадесетина дни паламудът ще е достатъчно наедрял, за да напълни мрежите.
"Прогнози не даваме, защото сме суеверни. Нищо не се знае, щом става въпрос за паламуд. Както го има на талази и – хоп, изведнъж изчезва, буквално за една вечер. Затова само се молим на добра есен, дано мрежите ни тази година са пълни", предпазливо коментират риболовци.
Паламуд
В средата и към края на септември рибарите чакат да се появи паламудът, смятан за най-капризната и непредвидима риба. Може да дойде на талази и морето да почернее, а на другия ден да изчезне изведнъж. Никой не знае как и защо се случва, затова и когато се заговори за паламуд, старите морски вълци са пестеливи на думи и прогнози.
След седмица-две дребните екземпляри циганка наедряват, това обикновено се случва в края на септември. А към края на октомври, когато свършва риболовният сезон, се появява така нареченият турук, това са най-едрите и тлъсти паламуди, които достигат от 1.2 до 4 кг парчето.
Ветераните с богат опит зад гърба си твърдят, че за да има рекорден улов на паламуд, първо трябва да има хамсия, с която той се храни. Те си спомнят, че най-много риба е имало през 2016 и 2010 г.
През първата половина на септември започна да излиза и първият чернокоп и карагьоз. Към края на септември се очаква мрежите да се напълнят с кефал, платерина и охранен лефер.
В последните години в крайморските кръчми се наложи неписаното правило, че колкото струва килограм риба в магазина, толкова струва и в ресторанта, но за порция. Така за порция пресен сафрид на скара цената е 12 лева, порция пържени попчета струват 10 лева, а калканът, сервиран в чиния, върви по 25-30 лева.
Борсите се напълниха с прясна стока
От десетина дни рибната борса във Варна е пълна с купувачи, които са изгладнели за прясна стока, споделят търговците. Щандовете са пълни с прясна едра кая, сафрид и чернокоп, илария, платерина и морски кефал, които се харчат като топъл хляб.
Заради изобилието от сафрид цената му падна и пенсионерите вият опашки за граца (дребен сафрид). Много от тях се подсигуряват с по 5–10 килограма наведнъж, като осоляват и мариноват или пълнят фризерите за зимата.
„Всички са доволни. От една страна, най-доволни са рибарите, които си вадят хляба от морето, а от друга – доволни са и хората, защото рибата на пазара е прясна и евтина. Доволни сме и ние“, коментират търговците. На рибните пазари в Бургас в момента се предлагат пресни попчета в изобилие. Те се ловят целогодишно и цената им на рибните борси е закована от 8 - 10 лева, в зависимост от размера.
Едрият сафрид на юг се продава по борсите на цена от 10-12 лв. килограм. Грацата върви по 8 лева килото. На пазара се предлагат и пресни скариди по 10-12 лева килото. Мидите вървят по 4 лева за килограм с черупките, а изчистените ядки тръгват от 10 лева.
На даляна продадена на едро рибата върви с 30% надолу. Търговците изкупуват от рибарите попчето за 5-6 лв., скаридите по 7 лв., а калканът по 15-20 лева. На пазара калканът се продава замразен и струва от 23 до 30 лева.