ООН: Афганистанската банкова система е пред колапс
Афганистанската банкова система е изправена пред колапс, ако не бъдат взети спешни мерки за стабилизирането ѝ.
Много хора няма да бъдат в състояние да изплащат заемите си, а нивата на депозитите намаляват застрашително.
Това се посочва в доклад на ООН, цитиран от Ройтерс.
Според експертите от Програмата за развитие на ООН икономическите и социалните щети, нанесени от евентуалната банкова криза в страната, ще бъдат катастрофални.
По-голямата част от чуждестранната финансова помощ да Афганистан беше прекратена след 15 август, когато властта в страната беше завзета от талибаните. Това доведе до сътресения в икономиката, а банките наложиха ограничения върху тегленията на депозити.
"Финансовата и платежната система на Афганистан е в състояние на хаос. Проблемите трябва да бъдат решени, за да се подобри ограниченият производствен капацитет на икономиката и да се предотвратят банкови фалити", предупреждават от Програмата за развитие на ООН.
Ситуацията обаче се усложнява от наложените санкции върху някои от талибанските лидери.
"Трябва да се намерят гаранции, че подкрепата за банковата система не означава подкрепа за талибаните. Намираме се в много тежка ситуация и трябва да се обмислят всички възможни опции, дори и нестандартните. Неща, които допреди три месеца бяха немислими, сега са напълно възможни", коментира директорът на програмата на ООН за Афганистан Абдала ал Дардари.
В Афганистан вече има министерство за борба с порокаТо заменя министерството по въпросите на жените
Банките в Афганистан бяха нестабилни още преди талибаните да дойдат на власт, припомня Ройтерс. Но спирането на чуждестранните помощи и замразяването на повечето задгранични активи на страната ускориха процеса и доведоха до остър паричен недостиг в близкоизточната държава.
Сред мерките, предложени от ООН, са въвеждане на застраховки върху депозитите, осигуряване на ликвидност за краткосрочни и средносрочни нужди, както и кредитни гаранции.
Според експертите на организацията, ако тегленето на спестявания от банките продължава с настоящите темпове, до края на годината депозитната база ще намалее с 40%. В същото време нивото на лошите кредити се е удвоило за последната година и достига 57% към края на септември.
Ликвидността също се превръща в сериозен проблем. Афганистанските банки разчитаха на физически доставки на щатски долари от чужбина, а през последните няколко месеца такива липсват.