Правителството работи по всички възможни варианти, за да се гарантира енергийната сигурност на България и при най-лошия сценарий между Русия и Украйна. Това заяви тази вечер премиерът Кирил Петков и допълни, че временно е преустановено потреблението на синьо гориво от газохранилището в Чирен.

„Капацитетът в Чирен си остава. Следи се дали можем да допълним Чирен. Едновременно с това говорим с Еврокомисията, в случай че има пълно прекъсване от руската държава на газ, дали може да имаме частично спиране на нашия експорт на ток, така че да заместим мощностите. Едновременно с това гледаме дали можем да купим втечнен газ през гръцката връзка“, коментира премиерът.

Пред bTV той заяви, че кабинетът следи внимателно ситуацията в Украйна.

"Аз лично се надявам, че няма да има война и че това са блъфиращи ходове на Путин. Ние в България имаме няколко неща, които изискват ясна позиция: да сме сигурни, че сме обследвали всички варианти и сме минимизирали рисковете от негативни ситуации. Негативните ситуация е ако влезе Русия в Украйна, наложат се санкции на Москва, а тя върне съответните ответни мерки, включително и спиране на газа за Европа. Това ще е огромен удар за нас, защото много голяма част от нашия газ идва от Русия", допълни Петков.

По думите му България има варианти да запази енергийната си система, ако това се случи.

"Вече съм в разговори с ЕК и ако се стигне до такъв негативен сценарий, ще спрем частично износа на ток така че българските домакинства да са обезпечени с енергия", заяви министър-председателят.

Петков в Белград: Имаме потенциал за общ пазар за търговия на газИма голям потенциал да направим единен пазар за търговия на газ. Връзките ни със Сърбия, с Република Северна Македония и с Гърция могат да бъдат обединени под един общ пазар за търговия за газ“, заяви Петков


Едновременно с това се обследват варианти за внос втечнен газ от САЩ.

По думите му АЕЦ Козлодуй разполага с гориво за две години напред, така че там за момента няма риск.

"През годините назад държавата е инвестирала абсолютно спорадично – тук едни пари за машини, там – за хора, нямало е никога системен подход. Сега за първи път събираме дефицитите на едно, и започваме да инвестираме в тях. Така че занапред да не говорим за дефицити. Използваме кризата, за да видим къде са слабите места", каза още премиерът.

Той каза още, че няколко американски компании са се свързали с него, за да видят как да прехвърлят програмистите си от Украйна в България. Според Петков това е невероятна възможност за България да привлече таланти, които липсват навсякъде.

"Хората, които са в Украйна, трябва да мислят за прибиране у нас, защото вече самолетите спират да летят. За разлика от други държави, не сме призовали хората в посолствата ни да се оттеглят – нека са там. Следим внимателно ситуацията, в готовност сме да пратим военни самолети за нашите граждани", заяви премиерът и посъветва всички, за които не е задължително да са в Украйна, да се приберат.