Knight Frank: Имотите поскъпват средно с 10.3% в световен мащаб през 2021 г
Цените на имотите в световен мащаб нарастват средно с 10.3% през 2021 г., показват данни на Knight Frank.
От консултантската компания очакват по-слаб ръст в цените на имотите през 2022 г. на фона на нарасналите рискове.
Експертите на Knight Frank отчитат разминаване между номиналните и реалните цени през последното тримесечие на 2021 г., като ръстът на реалните цени намалява от 6.2% през третото тримесечие до 4.7% през четвъртото.
Това е първият случай на забавяне на годишния ръст на цените от началото на пандемията. Близо половината от 56-те страни и територии, включени в имотния индекс на Knight Frank, отчитат ръст от над 10% в номинално изражение.
Сред тях са и САЩ, и Великобритания. Жилищата в САЩ са поскъпнали средно с 64 000 долара между четвъртото тримесечие на 2021 г. и края на 2020 г.
Кризата в Украйна ще доведе до по-слаб икономически растеж, което смекчава перспективите по отношение на цените на имотите в международен план, според Knight Frank.
От друга страна, тя може да ограничи темпа и скоростта на повишение на лихвените нива, които някои централни банки подготвяха само преди няколко седмици.
Турция заема челното място по ръст на цените на имотите с увеличение от 59% в номинално изражение през 2021 г. Ако бъде отчетена турската инфлация от 36% в края на 2021 г. обаче (54% към края на февруари 2022 г.), Австралия излиза на първо място по ръст на цените на имотите в реално изражение с повишение от 17.5%.
Независимо дали става въпрос за номинален или реален ръст на цените, първите пет държави в класацията са едни и същи, като само разместват местата си. Това са Турция, Нова Зеландия, Чехия, Словакия и Австралия.
Само три от включените в индекса на Knight Frank пазари отчитат спад в цените на имотите през 2021 г. в номинално изражение и това са Малайзия, Малта и Мароко.
България се нарежда на 32-о място по ръст на цените на имотите с поскъпване от 8.7%. В реално изражение повишението е от 3.7%.
Челната десетка по ръст на цените се допълва от Нидерландия (20.3%), САЩ (18.8%), Южна Корея (18.4%), остров Джърси (18.4%) и Естония (17.3%)
Десетте пазара, които отчитат най-голям ръст в цените на имотите от началото на пандемията, са до голяма степен развити пазари, на които правителствата се намесиха в подкрепа на икономиката, а в някои случаи и на имотния пазар посредством кредитни ваканции или програми за субсидиране.