Гръцките работници стачкуват заради растящите цени и ниските заплати
Гръцките работници започнаха днес еднодневна стачка заради "задълбочаващата се“, според синдикатите, криза, предизвикана от растящите цени и свиващите се доходи.
Нарушен е трафикът, движението на фериботите, работата на училищата и държавните болници, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Двата най-големи профсъюза в страната, които представляват около 2.5 милиона работници от държавния и частния сектор, организираха общата стачка, като се очаква тя да прерасне в протест в централната част на Атина.
Две години след като Гърция успя да се измъкне от десетилетие на финансова криза през 2018 г., икономиката на страната беше ударена от пандемията от COVID-19, заради която пътуванията драстично намаляха, от което пострада изключително важният за Гърция туристически сектор.
Сега растящите енергийни цени, които се повишават още повече от санкциите срещу Русия заради войната в Украйна, подкопават значително приходите на работниците.
През последните 14 години работниците изнасят тежестта на една дълбока криза, която засегна живота на всеки, посочват от Общата конфедерация на работещите в частния сектор в Гърция (ГСЕЕ).
Годишната потребителската инфлация в Гърция скочи до 25-годишен максимум от 7.2 процента през февруари заради енергийните и транспортните разходи.
Правителството похарчи 3.7 милиарда евро от септември, за да намали удара от високите цени на горивата и енергията върху домакинствата, селскостопанските производители и бизнеса. За стачкуващите днес тази мярка не е достатъчна. През март ГСЕЕ поиска увеличаване с 13 процента на месечната минимална брутна заплата до 751 евро заради растящата инфлация.
През януари правителството вдигна минималната заплата с 2 процента до 663 евро, а премиерът Кириакос Мицотакис обеща второ, по-голямо увеличение от 1 май.