Пясъчна батерия може да реши проблема с газа и тока
Фински изследователи инсталираха първата в света “пясъчна батерия”, която може да съхранява зелена енергия за месеци напред.
По думите им това може да е решението на един от най-големите проблеми на зелената енергия - достъпността й целогодишно.
Технологията използва нискокачествен пясък и топлина, генерирана от евтино електричество от слънчева или вятърна енергия.
Пясъкът може да поддържа топлината около 500 градуса по Целзий и тя да бъде използвана за отопляването на жилища през зимата, когато енергията е много скъпа.
Тревогите във Финландия, по отношение на източниците на топлина и светлина, нараснаха сериозно през последните месеци. Страната получава по-голямата част от газа си от Русия и войната в Украйна постави въпроса за зелената енергия под светлината на прожекторите.
Москва вече спря доставките на газ и електричество след решението на Финландия да се присъедини към НАТО. Зимата в страната наближава, пише Би Би Си.
В такъв момент един малък проект в западната част на Финландия привлича вниманието. Технологията има потенциала да облекчи част от тревогите на местното население. Ключов елемент в нея е използването на 100 тона строителен пясък, който се съхранява в силоз.
Грубият и твърд материал може да се окаже прост, но супер ефективен начин за съхраняване на енергия, когато това е необходимо.
Поради изменението на климата и благодарение на бързо нарастващите цени на изкопаемите горива, има вълна от инвестиции в ново производство на възобновяема енергия.
Мнозина разчитат на това бързо да бъдат свързани с националната мрежа още соларни панели и вятърни турбини. Има обаче един критичен въпрос - как да поддържаме светлините, когато слънце и вятър няма?
Добавянето на повече възобновяеми източници към електрическата мрежа означава, че трябва да увеличите и други енергийни източници, за да има баланс в мрежата, тъй като твърде много или твърде малко енергия може да доведе до нейния колапс.
Тук идва ролята на големите батерии. Те могат да съхраняват енергията и да балансират потреблението й. Така мрежата става по-екологична.
Понастоящем повечето батерии се произвеждат от литий. Те са скъпи и оставят сериозен отпечатък върху природата. Освен това са предназначени за ограничено количество излишна енергия.
Именно затова вниманието днес е привлечено от малкия град Канкаандпаа, където екип от фински инженери инсталира първата батерия, произведена от пясък. Те вярват, че тя може да реши проблема със съхранението на енергия и ще бъде евтин начин това да стане.
Устройството е инсталирано в електроцентралата Vatajankoski, която управлява топлофикационната система на района.
Електричество, произведено на ниска цена, загрява пясъка до 500 градуса по Целзий чрез резистивно нагряване. Това генерира горещ въздух, който циркулира във въздуха.
Пясъкът е много ефективна среда за съхранение на топлина и губи съвсем малко от нея с времето. Затова разработчиците казват, че тяхното устройство може да поддържа пясъка при 500 градуса по Целзий в продължение на няколко месеца. Така, когато цените на енергията са по-високи, батерията може да се използва за затопляне на водата на централната отоплителна система.
Сега изследователите се питат дали могат да използват технологията в по-големи мащаби. Само тогава тя ще има решаваща роля за бита и промишлеността.