Петролен гигант с рекордна печалба за тримесечие
Саудитският петролен гигант Aramco подобри собствения си рекорд с печалба от 48,4 милиарда долара за второто тримесечие на 2022 г. Това е 90% увеличение на годишна база и бележи най-големата печалба за най-големия износител на енергия в света от публичното му листване преди три години.
Нахлуването на Русия в Украйна доведе до рязък скок на цените на петрола и газа. Страната е един от най-големите износители, но западните страни решиха да ограничат зависимостта от нея и се насочиха към други доставчици.
Според Bloomberg, петролният гигант Aramco е отчел "най-голямата тримесечна коригирана печалба на всяка регистрирана компания".
От държавния саудитски енергиен гигант обявиха още, че ще запазят дивидента си непроменен на 18,8 млрд. долара за третото тримесечие. Той ще продължи да се разширява, за да задоволи търсенето, пише BBC.
Събитията през първата половина на тази година подкрепят нашето мнение, че продължаващите инвестиции в нашата индустрия са от съществено значение както за гарантиране, че пазарите остават добре снабдени, така и за улесняване на организирания енергиен преход, заяви президент и главен изпълнителен директор на Aramco Амин Насър. Той очаква търсенето на петрол да продължи да расте до края на десетилетието, въпреки низходящия икономически натиск върху краткосрочните глобални прогнози.
Цените на петрола се повишиха още преди инвазията на Русия в Украйна, вследствие на възстановяването на икономиките след пандемията от COVID-19 и нарушените вериги на доставки.
Петролът става все по-търсенТова показва докладът на Международната агенция за енергията
Най-големите производители на петрол в света, включително ExxonMobil, Chevron и BP, отчетоха огромни печалби тази година. Това доведе до нарастващи призиви към правителствата да наложат данък върху неочакваните печалби на фона на тревожното покачване на разходите за живот.
През юни американският президент Джо Байдън, че Exxon е направил “повече пари от самия Господ тази година”.
Миналата седмица ОПЕК+ се съгласи леко да повиши производството в опит да спомогне за намаляване на високите цени на петрола. Последното увеличение на производството обаче е с много по-бавни темпове, отколкото през последните месеци.
Решението беше удар за лидерите, включително президента Байдън, който призова производството да бъде увеличено.