Служебното правителство освободи председателя и членовете на КЗП
Служебният кабинет отстрани председателя и членовете на Комисията за защита на потребителите.
Правителството прие решение, с което освобождава Иван Френкев като председател на Комисията за защита на потребителите. Освободени са също и членовете на Комисията – Велина Николова и Николай Мравов.
Със същото правителствено решение за председател на Комисията за защита на потребителите е определен Стоил Алипиев, а за членове на Комисията – Ангел Джалев и Константин Арабаджиев.
Стоил Алипиев е юрист по образование, от 2016 година е адвокат от Софийска адвокатска колегия. През последните седем години е председател на Управителния съвет на Сдружение „Национална асоциация за защита на потребителите“ и като такъв от 2020 година е член на Съвета по акредитация към Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“. Работил е като експерт в сферата на обществените поръчки в Министерството на правосъдието в периода 2014 г. - 2015 г. и в Министерството на образованието и науката в периода 2013 г. – 2014 г. Бил е също така юрисконсулт в частния сектор.
Ангел Джалев е юрист по образование. От 2019 година до момента е бил началник на отдел в Държавна агенция „Технически операции“. Преди това, от 2011 г. до 2019 г. е бил прокурорски помощник в различни отдели към Върховна касационна прокуратура. Работил е също като юрисконсулт в частния сектор.
Константин Арабаджиев е бил член на Комисията за защита на потребителите в периода март 2015 г. – май 2022 г. От 1999 г. до 2003 г. е бил кмет на район „Студентски“ в Столична община. Висшето си образование е придобил в УНСС.
Отстранените председател и членове на КЗП не се забавиха с отговор и излязоха с официална позиция:
„Служебното правителство на президента Румен Радев извърши поредното безпрецедентно нарушение на законодателството, като без никакви законови причини прекрати мандата на всички членове на Комисията за защита на потребителите”.
„Смяната от служебно правителство на законно избран от редовен кабинет с 5-годишен мандат орган е безпрецедентен акт в европейската практика. Това е груба намеса в независимостта на контролните органи. Още повече, че през последната година Комисията показа конкретни резултати в дейността си за защита на потребителите като се превърна в една от най-видимите институции в държавата. За пореден път правителството, начело с Гълъб Донев, взема решение, което надхвърля правомощията на служебен кабинет, съгласно Конституцията. Ще търсим правата си по съдебен път и ще сезираме европейските институции”, заявяват още от КЗП.
Малко по-късно служебният министър на икономиката Никола Стоянов обясни пред БНТ причините за смяната на целия състав на Комисия за защита на потребителите.
По думите му, КЗП е работела като политическа бухалка, има много сигнали за незаконни назначения на хора, включително и на лице с криминално минало, свързано с тежки нарушения на закона.
Освен това Министерство на икономиката е открило и административни нарушения при назначаването на освободения състав.
"Като цяло председателят не отговаря на изискванията и е назначен в нарушение на закона. Дипломата, която е представил, цялото им назначаване, постановлението на МС - не е спазена процедурата, няма доклад на Министерство на икономиката, не е подписан и не е съгласуван от хората, които трябва да го съгласуват. Това е административната част. По-важната за нас част е, че един независим орган, какъвто трябва да бъде КЗП, стана политическа бухалка. През цялото време взимат политически становища, цитират се неща, пресконференции политически, а същевременно имаме страшно много сигнали по отношение на тяхната дейност. Става въпрос за незаконни назначения, за хора, които не отговарят категорично на условията за заеманите длъжности и те го знаят, затова са ги назначавали на 6 часа, на 4 часа, а не на пълен работен ден. Включително имаме сигнал, че е назначено лица с криминално минало и то за тежки нарушения в миналото си престъпления", каза Стоянов.